Strona główna Aktualności Redakcja serwisu Instrukcja obsługi BIP Rejestr zmian Polityka prywatności

2020-03-31

Wniosek lokalizacyjny w ramach rozbudowy terminalu LNG

Polskie LNG S.A. w Świnoujściu złożyło do wojewody zachodniopomorskiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla inwestycji „Budowa zachodniej estakady przesyłowej LNG wraz z budynkiem podstacji elektrycznej 6/0,4 kV”.

grafika obrazująca plan rozbudowy terminalu

Głównym elementem inwestycji jest budowa żelbetonowej estakady. Konstrukcja będzie kontynuacją estakady zaczynającej się przy pomoście załadunkowym na nowym nabrzeżu. Estakada prowadzi do punktów włączenia rurociągów technologicznych części morskiej z częścią lądową, w pobliżu budynku podstacji elektrycznej oraz planowanego III zbiornika magazynowego.

Pierwotny projekt rozbudowy terminalu zakładał włączenie nowoprojektowanego rurociągu w istniejący, główny rurociąg kriogeniczny łączący istniejące nabrzeże z częścią lądową. Taka operacja wymagałaby zatrzymania pracy terminalu na minimum 2 miesiące.

Budowa estakady pozwoli na uzyskanie niezależności nowego nabrzeża i trzeciego zbiornika od istniejącej części technologicznej terminalu. Większość prac będzie wykonywana poza obszarem instalacji wykorzystywanej do zapewnienia bieżącej pracy terminalu, co niewątpliwie przełoży się na bezpieczeństwo robót i inwestycji.

- Rozwiązanie przyjęte przez inwestora pozwoli na podłączenie trzeciego zbiornika LNG, przy jednoczesnym, nieprzerwanym dostarczaniu gazu ze świnoujskiego terminalu do Polski – mówi wojewoda Tomasz Hinc.

Konieczność budowy dodatkowej podstacji elektrycznej 6/0,4 kV wynika z późniejszych decyzji o dodaniu (w ramach rozbudowy) kolejnych funkcjonalności terminalu m.in. dodatkowej pompy LNG w nowym zbiorniku i kompresorów stacji sprężania gazu odparowanego (BOG).


informacje o artykulewersje artykułu
pozycja wytworzona dnia: 2020-03-31 o godzinie: 12:31:02 przez użytkownika Piotr Pieleszek
ostatnia modyfikacja treści wykonana dnia: 2020-03-31 o godzinie: 12:31:02 przez użytkownika Piotr Pieleszek
publikacja treści wykonana dnia: 2020-03-31 o godzinie: 12:40:25 przez użytkownika Piotr Pieleszek
licznik odwiedzin: pozycję odwiedzono 184 razy.
historia wersji:
2020-03-31, 12:31:02 - Piotr Pieleszek
cofnij do druku na górę