Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Dla mieszkańców - Zdrowie - Informacje na temat koronawirusa 2019-nCoV - Aktualności ZUW - koronawirus

Aktualności ZUW - koronawirus


1
2021-04-28

Łagodniejsze restrykcje przy utrzymującym się niskim poziomie zachorowań

Dane z ostatnich dni pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Odpowiedzialne zachowanie, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 dają rezultaty. W ostatnim czasie obserwujemy spadek dziennej liczby zachorowań. Jeśli ta tendencja będzie się utrzymywała – w maju restrykcje będą stopniowo łagodzone. Nie oznacza to jednak, że pokonaliśmy koronawirusa. Walka trwa. Dlatego pomimo znoszenia obostrzeń, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa!

czytaj wiecej
2
2021-04-27

Pomoc dla sklepików szkolnych, najemców galerii handlowych i turystyki

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne otrzymają pomoc finansową, zaś najemcy galerii handlowych obniżkę czynszu w czasie lockdownu w wysokości 80 procent – zdecydowała we wtorek Rada Ministrów. Pomoc obejmie także branżę turystyczną – zostaną przedłużone terminy realizacji voucherów turystycznych o kolejny rok, a także przesunięty termin zwrotu wypłat do TFZ. Będzie także możliwe umarzanie spłaty pomocy przyznawanej z tarczy antykryzysowej.

czytaj wiecej
3
2021-04-15

Otwarcie żłobków a dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wyjaśniamy

Co w sytuacji, gdy rodzic złożył już wniosek o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres do 25 kwietnia, a od 19 kwietnia żłobki i przedszkola będą znowu otwarte? Odpowiadamy: wypłata świadczeń przysługiwać będzie jedynie do 18 kwietnia 2021 r. bez konieczności składania nowych wniosków lub korygowania wniosków już złożonych.

czytaj wiecej
4
2021-04-14

19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola, ale przedłużamy obowiązujące obostrzenia do 25 kwietnia. Hotele nieczynne do 3 maja włącznie

Wciąż odnotowujemy dużą liczbę zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19. Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, zadecydowaliśmy o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Od 19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami.

czytaj wiecej
5
2021-04-01

Tarcza Antykryzysowa – pomoc trwa. Uruchamiamy wsparcie dla kolejnych branż

30 mld złotych przeznaczy polski rząd na ochronę miejsc pracy i pomoc dla przedsiębiorców w II kwartale tego roku. Nie tylko kontynuujemy pomoc, ale też poszerzamy katalog branż, które będą mogły korzystać z rządowego wsparcia.

czytaj wiecej
6
2021-03-25

Od 27 marca zmiany w zasadach bezpieczeństwa – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w sklepach i kościołach

W ostatnim czasie obserwujemy wyraźny wzrost zakażeń, któremu towarzyszy zwiększona liczba zajętych łóżek oraz respiratorów i przede wszystkim wzrost liczby zgonów. Obecna sytuacja w Polsce wymaga zdecydowanych działań. Od soboty, 27 marca wprowadzimy nowe zasady bezpieczeństwa. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Pamiętaj, tylko solidarność i wzajemna odpowiedzialność pozwolą nam pokonać COVID-19. Dlatego ogranicz do minimum kontakty społeczne – jeśli możesz, pracuj zdalnie, a zbliżające się święta wielkanocne spędź w gronie swoich domowników!

czytaj wiecej
7
2021-03-17

Od 20 marca w całej Polsce obowiązują rozszerzone zasady bezpieczeństwa

Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się. Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie. Dlatego, w trosce o zdrowie i życie obywateli, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce. Dodatkowo rekomendujemy pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zasady wprowadzone zostaną od soboty, 20 marca. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.

czytaj wiecej
8
2021-02-19

Szczepienie obłożnie chorych pacjentów w domu.

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. 5 dodatkowych punktów uzupełni w naszym województwie sieć 216 populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta. Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie trzeba się rejestrować przez Internet czy infolinię 989. O potrzebie zaszczepienia obłożnie chorej osoby w jej domu należy poinformować przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarkę opieki długoterminowej, ponieważ to właśnie lekarz POZ lub pielęgniarka OPD potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.

czytaj wiecej
9
2021-02-18

Przedłużamy rejestrację nauczycieli oświatowych i akademickich do piątku, 19 lutego br.

Z uwagi na duże zainteresowanie szczepieniami przedłużamy termin rejestracji w Systemie Informacji Oświatowej i w systemie POL-on do piątku, 19 lutego (do końca dnia). Dodatkowo nastąpiła zmiana dotycząca nauczycieli, którzy są nieobecni w pracy z powodu choroby, urlopu, przeniesienia w stan nieczynny, oddelegowania do pracy w związku zawodowym – oni również mogą się rejestrować na szczepienia! Dyrektorzy szkół i placówek mogą w Systemie Informacji Oświatowej dopisać wszystkich chętnych z tej grupy.

czytaj wiecej
10
2021-02-12

Szczepienia opiekunów w żłobkach. Od poniedziałku rusza drugi etap zapisów

W najbliższy poniedziałek ruszy drugi etap rejestracji na szczepienia opiekunów w żłobkach, klubach dziecięcych, dziennych opiekunów, a także pracowników placówek pieczy zastępczej. Chętni do szczepienia pracownicy muszą jedynie poinformować o tym dyrektora placówki, który dopełnia wszelkich formalności. Zgłoszenia obejmują pracowników do 65 roku życia.

czytaj wiecej
11
2021-02-05

Szczepienia kombatantów

W punkcie szczepień w szpitalu tymczasowym na Netto Arenie w Szczecinie odbyły się szczepienia kombatantów. W szczepienia zaangażowani byli: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, NFZ, zespoły Szpitali Klinicznych nr 1 i 2 PUM, 109 Szpital Wojskowy oraz ZOZ dla Szkół Wyższych w Szczecinie. Opiekę nad kombatantami roztoczyli także żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, od samego początku pandemii wspierający kombatantów.

czytaj wiecej
12
2021-02-05

Nowe zasady, ale nadal w reżimie sanitarnym. Zmiany od 12 lutego

W ramach określonego reżimu sanitarnego otwieramy hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie. Chcemy powoli i ostrożnie wracać do normalności, stale jednak przypominając, że pandemia trwa. Każdego dnia do szpitali trafiają nowi chorzy, niektórzy przegrywają walkę z wirusem. Pamiętajmy zatem o zasadach bezpieczeństwa i higieny. Miejmy zdrowie nasze, ale też innych zawsze na pierwszym miejscu.

czytaj wiecej
13
2021-02-04

Ruszają szczepienia nauczycieli

W poniedziałek 8 lutego ruszy rejestracja na szczepienia dla nauczycieli. Pierwsze szczepionki zostaną podane pedagogom w piątek 12 lutego. Uprawnionych do szczepień w tej grupie jest ok. 430 tys. osób. O tym jak będzie wyglądał proces rejestracji i samych szczepień mówili podczas konferencji szef KPRM Michał Dworczyk, Minister Edukacji Przemysław Czarnek i Minister Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

czytaj wiecej
14
2021-02-01

Wszystkie numery telefonu związane z COVID-19 i szczepieniami w jednym miejscu

Od początku epidemii koronawirusa uruchomiliśmy kilka numerów telefonu, żeby uzyskanie niezbędnych informacji było jeszcze prostsze. Teraz zebraliśmy je w jednym miejscu. W specjalnej zakładce znajdziesz wszystkie numery kontaktowe, pod którymi udzielamy informacji na temat koronawirusa i szczepień przeciw COVID-19. Pamiętaj, dla swojego bezpieczeństwa korzystaj tylko ze sprawdzonych danych kontaktowych!

czytaj wiecej
15
2021-01-22

Ruszyła rejestracja na szczepienie dla osób 70+. Osoby po 80. roku życia nadal mogą się zapisywać

22 stycznia o godz. 6:00 ruszyły zapisy na szczepienie przeciw Covid-19 dla osób w wieku od 70 do 79 lat. W ciągu pierwszych trzech godzin zarejestrowało się 150 tys. osób. Szef KPRM Michał Dworczyk zapewnia, że każdy senior w Polsce ma gwarancję zaszczepienia. Uruchomiliśmy nowe formy zapisu. Zachęcamy do skorzystania z rejestracji przez SMS lub online.

czytaj wiecej
16
2021-01-21

Zmiana kolejności szczepień. Chorzy przewlekle priorytetowi

Osoby z chorobami przewlekłymi będą szczepione przeciwko COVID-19 wcześniej – już w etapie I. Rząd reaguje na liczne wnioski o kluczowe potraktowanie tej grupy. O nowym podziale etapu I szczepień informował dziś Michał Dworczyk. Szef KPRM apelował także do wszystkich, aby przy rejestracji korzystali z infolinii 989 lub rejestrowali się online. Osobom starszym, które mogą mieć problemy z rejestracją przez internet, pomoże Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

czytaj wiecej
17
2021-01-14

Kolejny etap Narodowego Programu Szczepień: 15 stycznia rusza rejestracja seniorów 80+ i formularz zgłoszeń dla pozostałych

Rozpoczynamy proces powszechnych szczepień przeciw COVID-19. Od 15 stycznia seniorzy powyżej 80. roku życia będą mogli zarejestrować się na szczepienia na konkretny termin. Zaraz potem, bo od 22 stycznia, będą mogły zrobić to osoby, które skończyły 70 lat.

czytaj wiecej
18
2021-01-08

Rząd dofinansuje transport do punktów szczepień

Samorządy włączą się w akcję informacyjną, a rząd dofinansuje gminom transport osób, które nie będą mogły samodzielnie udać się na szczepienie przeciwko COVID-19 – takie są ustalenia rozmów strony rządowej i samorządowej. O szczegółach poinformowali na konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM, Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA oraz Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.

czytaj wiecej
19
2020-12-27

Pierwsze osoby na Pomorzu Zachodnim zaszczepione przeciwko COVID-19

Dziś rano (27.12.2020) na Pomorzu Zachodnim podano pierwsze dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwsze zaszczepione osoby to personel szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

czytaj wiecej
20
2020-12-23

Szpital tymczasowy przyjmuje pierwszych pacjentów

Szpital tymczasowy w budynku M w Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach w Szczecinie jest już gotowy - dziś w tej lokalizacji przyjęci zostaną pierwsi pacjenci z COVID-19.

czytaj wiecej
21
2020-12-18

Przedłużony etap odpowiedzialności i dodatkowe ograniczenia – zamknięte stoki i nowe zasady bezpieczeństwa w Sylwestra

Przerwanie transmisji COVID-19 to jedyny skuteczny sposób na zwycięstwo w walce z koronawirusem. Umożliwi to szczepionka przeciwko COVID-19. Zanim jednak rozpoczniemy proces szczepień, musimy być szczególnie ostrożni i odpowiedzialni. Do 17 stycznia 2021 r. przedłużamy etap odpowiedzialności, podczas którego wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Zamknięcie stoków narciarskich oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to niektóre z nich. Sprawdź, jakie zmiany czekają nas po świętach.

czytaj wiecej
22
2020-12-16

Ruszyła infolinia dedykowana szczepieniom przeciwko COVID-19

Przed nami szczepienia przeciwko COVID-19. To bardzo ważna kwestia dla nas wszystkich. Dlatego już dziś uruchomiliśmy dedykowaną infolinię. Za jej pośrednictwem możesz uzyskać informacje o tematach związanych ze szczepieniami przeciwko COVID-19. W momencie uruchomienia procesu szczepień, poprzez infolinię będziesz mógł również dokonać rejestracji.

czytaj wiecej
23
2020-12-15

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień – plan powrotu do normalności po pandemii

Dzięki szczepionce przeciw COVID-19 możemy szybciej wrócić do normalności – znanej z czasów sprzed pandemii. Szczepienia będą jednak jednym z największych wyzwań logistycznych od kilku dekad w zakresie zdrowia Polaków. Właśnie dlatego rząd przyjął – po szerokich konsultacjach społecznych i eksperckich – Narodowy Program Szczepień.

czytaj wiecej
24
2020-12-04

Spotkanie z dyrektorami szpitali Pomorza Zachodniego

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki spotkał się on-line z dyrektorami szpitali Pomorza Zachodniego zaangażowanymi w leczenie pacjentów chorych na COVID-19 i podziękował środowisku medycznemu za dotychczas wykonaną pracę. W spotkaniu uczestniczył także wicewojewoda Marek Subocz, prof. Miłosz Parczewski, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych, Marcin Sygut, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie i pełnomocnik wojewody ds. tworzenia szpitali tymczasowych oraz Agnieszka Pietraszewska-Macheta, p.o. dyr. zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

czytaj wiecej
25
2020-12-01

Przeszedłeś zakażenie koronawirusem? Możesz pomagać bezpiecznie

Ostatnie tygodnie działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów pokazały, że w sytuacjach trudnych Polacy są gotowi nieść pomoc innym. – Dlatego z inicjatywy pana prezydenta Andrzeja Dudy zdecydowaliśmy się na rozszerzenie SKWS o tzw. wolontariat ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, mogą bezpiecznie pomagać np. mieszkańcom domów pomocy społecznej – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

czytaj wiecej
26
2020-11-30

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24 grudnia

Ze względu na wciąż trudną sytuację epidemiczną w kraju Rada Ministrów zdecydowała, że prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku w pandemią zostanie wydłużone do 24 grudnia br. Kiedy i komu przysługuje? Odpowiadamy.

czytaj wiecej
27
2020-11-27

Szpitale tymczasowe – kolejne etapy prac

Intensywne prace budowlane trwają w dwóch lokalizacjach szpitala tymczasowego w Szczecinie – w budynku M w Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM oraz w hali Netto Areny

czytaj wiecej
28
2020-11-27

Od 28 listopada wchodzimy w Etap odpowiedzialności

Zaplanowaliśmy optymalny plan powrotu do normalności po epidemii koronawirusa. Z ogromną rozwagą podchodzimy do wprowadzania nowych zasad bezpieczeństwa. Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19. Od soboty, 28 listopada wprowadzamy nowe zasady i ograniczenia. W ścisłym reżimie sanitarnym przywracamy funkcjonowanie sklepów oraz usług w galeriach i parkach handlowych. Dopuszczamy funkcjonowanie bibliotek. W wigilię, 24 grudnia, rezygnujemy z godzin dla seniora.

czytaj wiecej
29
2020-11-25

Zakażenia koronawirusem. Dane na stronie - gov.pl

Informacje na temat liczby zakażeń koronawirusem, z podziałem na województwa, powiaty etc. można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/koronawirus w zakładce - Mapa zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2.

czytaj wiecej
30
2020-11-25

Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - V aktualizacja

Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 [1] dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337).

czytaj wiecej
31
2020-11-21

Nowe zasady bezpieczeństwa - etapy i terminy

czytaj wiecej
32
2020-11-20

Program Domowej Opieki Medycznej. Pulsoksymetr będzie monitorował stan zdrowia pacjentów w domu

Dla bezpieczeństwa pacjentów z COVID-19, których stan zdrowia pozwala na odbycie izolacji w domu uruchamiamy program Domowej Opieki Medycznej. To system zdalnego monitoringu parametrów chorych – saturacji krwi i tętna. Program pozwala na szybkie wykrycie pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne. Skierowany jest do osób z grup podwyższonego ryzyka, których wskażą lekarze POZ. Pacjenci otrzymują Pulsoksymetry jako narzędzie diagnostyczne oraz korzystają z sytemu PulsoCare do przekazywania i monitorowania danych.

czytaj wiecej
33
2020-11-19

95 respiratorów dla szpitali Pomorza Zachodniego z Agencji Rezerw Materiałowych

W listopadzie do zachodniopomorskich szpitali trafi dodatkowych 95 respiratorów. Pierwsze 25 sztuk zostało rozdysponowanych już na początku miesiąca, kolejne 70 trafi do szpitali w najbliższych dniach.

czytaj wiecej
34
2020-11-19

Rusza rekrutacja personelu medycznego do szpitali tymczasowych w Szczecinie

W Zachodniopomorskiem szpitale tymczasowe będą zlokalizowane w dwóch miejscach: w hali Netto Arena i budynku M w SPSK2 na Pomorzanach. W każdej lokalizacji planujemy uruchomić po 150 łóżek tlenowych dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 oraz po 25 łóżek do intensywnej opieki medycznej. Od dziś rekrutacja personelu do pracy w tych dwóch lokalizacjach będzie możliwa za pomocą specjalnej strony internetowej: http://www.szpitaltymczasowy.szczecin.pl/

czytaj wiecej
35
2020-11-16

Chorowałeś na koronawirusa i wyzdrowiałeś? Oddaj osocze i pomóż innym

Koronawirusa masz już za sobą? Pomóż innym w walce z chorobą! Zgłoś się do jednego z Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddaj osocze. Terapia osoczem w niektórych przypadkach pomaga uzyskać istotną poprawę stanu zdrowia pacjentów z COVID-19. Zawarte w osoczu przeciwciała, które neutralizują SARS-CoV-2 po przetoczeniu, eliminują go z organizmu osoby chorej. Jeden dawca może oddać osocze nawet kilka razy – z zachowaniem wymaganych odstępów czasu. Osocze pobrane podczas jednej wizyty w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa może zostać zastosowane aż u trzech pacjentów.

czytaj wiecej
36
2020-11-13

Dotacje dla domów pomocy społecznej

Domy pomocy społecznej na Pomorzu Zachodnim otrzymają środki na przygotowanie i zabezpieczenie przed wzrostem zakażeń wywołanych koronawirusem. Wicewojewoda Marek Subocz podpisał umowy na podstawie których kwota w łącznej wysokości ponad 1,9 mln zł trafi do 17 powiatów oraz gminy Koszalin.

czytaj wiecej
37
2020-11-13

Obiad w szkole a nauka zdalna. „Posiłek w szkole i w domu” w czasie pandemii

Do tej pory Twoje dziecko jadło obiad na szkolnej stołówce, ale odkąd uczy się zdalnie nie ma takiej możliwości? Jak działa program „Posiłek w szkole i w domu” w czasie pandemii koronawirusa? Odpowiadamy.

czytaj wiecej
38
2020-11-12

Koszalińscy ozdrowieńcy mogą pomóc

Mieszkańcy z części koszalińskiej naszego województwa, którzy chcą oddać osocze krwi jako ozdrowieńcy, będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu do Szczecina busami Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koszalinie.

czytaj wiecej
39
2020-11-10

Fundacja „Hotele dla Medyków” wspiera finansowo Szpital MSWiA w Szczecinie

Z rąk prezesa fundacji „Hotele dla Medyków” Polskiego Holdingu Hotelowego, Gheorghe Mariana Cristescu czek na 100 tys. PLN przyjął dyrektor szpitala MSWiA, Paweł Bakun.

czytaj wiecej
40
2020-11-09

500 zł dla nauczyciela na akcesoria komputerowe

Najpóźniej do końca grudnia br. nauczyciele zaangażowani w pracę zdalną z uczniami otrzymają pieniądze na dofinansowanie do zakupu sprzętu, akcesoriów komputerowych lub oprogramowania. Rząd przeznaczy na ten cel ok. 300 mln zł dodatkowych środków.

czytaj wiecej
41
2020-11-05

Dotacje na wsparcie seniorów

4 289 898 zł otrzymają gminy Pomorza Zachodniego na realizację rządowego programu „Wspieraj Seniora.” Podział dotacji dla poszczególnych samorządów uwzględnia liczbę mieszkańców gminy w wieku 70 lat i więcej.

czytaj wiecej
42
2020-11-05

Nowe kroki w walce z koronawirusem – ostatni etap przed narodową kwarantanną

Wprowadzamy kolejne zasady bezpieczeństwa. Co się zmieni? Od 9 listopada klas 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności. Zmniejszamy także limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach. Ograniczamy także działalność galerii handlowych. Hotele będą dostępne tylko dla gości podróżujących służbowo.

czytaj wiecej
43
2020-11-04

Zwiększona liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach i izolatoriach

Kolejne łóżka „covidowe” decyzją wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca powstaną w Szczecinie (szpital przy ul. Arkońskiej), Koszalinie, Szczecinku, Gryfinie, Dębnie, Goleniowie, Sławnie, Stargardzie i Pyrzycach. Baza łóżek wzrośnie do 1208. Wojewoda zwiększył także liczbę miejsc w izolatoriach w województwie do 635.

czytaj wiecej
44
2020-10-29

Wsparcie wojska zamówisz online

Druga fala pandemii skutkuje zwiększoną liczbą wniosków o wsparcie działań przeciwkryzysowych samorządów, systemu ochrony zdrowia, służb sanitarnych, ośrodków pomocy społecznej i innych instytucji przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Aby usprawnić proces zamawiania wsparcia w marcu br. powstała „Platforma Wsparcia WOT”, dzięki której proces wnioskowania o pomoc wojska został maksymalnie uproszczony i odbiurokratyzowany.

czytaj wiecej
45
2020-10-28

Zdalna nauka i funkcjonowanie szkół oraz placówek

Od 24 października br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, a także słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego mają kształcenie zdalne. Łącznie to ok. 3,8 mln osób. W trybie stacjonarnym uczy się teraz 1,4 mln przedszkolaków oraz 1,1 mln uczniów klas I-III szkół podstawowych. Taką naukę mają również uczniowie szkół specjalnych klas IV-VIII. To ponad 33 tys. dzieci, które uczą się w 982 szkołach.

czytaj wiecej
46
2020-10-27

Antykryzysowa Tarcza Branżowa - wsparcie dla firm

Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. Na ten cel chcemy przeznaczyć ponad 1,8 mld zł. To jednak nie koniec, bo rząd premiera Mateusza Morawieckiego pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które pomogą uratować polskie przedsiębiorstwa i miejsca pracy. Szacujemy, że Tarcza Branżowa pomoże ok. 200 tys. firm oraz 372 tys. pracowników.

czytaj wiecej
47
2020-10-23

Zamknięte placówki wsparcia i kluby dla seniorów. Kolejne łóżka dla pacjentów z COVID-19

Decyzją wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca od jutra zawieszona zostaje działalność placówek wsparcia dziennego, dziennych domów i klubów Seniora, środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej.

czytaj wiecej
48
2020-10-23

Kolejne szpitale dla pacjentów z COVID-19

Decyzją wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca kolejne szpitale będą uruchamiać łóżka dla pacjentów z podejrzeniem/potwierdzeniem choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

czytaj wiecej
49
2020-10-22

Dodatkowe izolatorium w województwie i trzeci punkt pobrań w Szczecinie

Drugie na terenie województwa zachodniopomorskiego izolatorium uruchomiono w Mielnie. Izolatorium, znajdujące się w Hotelu Ferry Resort przy ulicy Wakacyjnej 6 dysponuje 82 dwuosobowymi pokojami.

czytaj wiecej
50
2020-10-21

Kolejne łóżka dla pacjentów z COVID-19 w województwie zachodniopomorskim

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc wydał dziś kolejne decyzje o zwiększeniu ilości łóżek dla pacjentów z COVID-19 dla ośmiu szpitali na terenie Pomorza Zachodniego.

czytaj wiecej
51
2020-10-16

Zasady bezpieczeństwa

Od 17 października w całym kraju wprowadzamy nowe narzędzia do walki z koronawirusem. W zależności od rozwoju sytuacji będziemy na bieżąco reagować i wprowadzać kolejne ograniczenia. Wszystko po to, aby ratować zdrowie i życie Polaków.

czytaj wiecej
52
2020-10-13

Pierwsze skierowania do pracy dla personelu medycznego

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc wydał pierwsze decyzje o skierowaniu do pracy pięciu osób przy zwalczaniu COVID-19.

czytaj wiecej
53
2020-10-12

Praca zmianowa w ZUW

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie, w związku z dwoma potwierdzonymi przypadkami COVID-19 wśród pracowników, przechodzi na pracę zmianową. Zasady obsługi klientów pozostają bez zmian.

czytaj wiecej
54
2020-10-09

Koordynacja opieki nad pacjentami w szpitalach województwa zachodniopomorskiego

Działająca przy wojewodzie zachodniopomorskim od początku pandemii Grupa Operacyjna została powiększona o nowych pełnomocników oddelegowanych - z zachodniopomorskiego oddziału NFZ oraz ze Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej.

czytaj wiecej
55
2020-10-07

Ponad 700 łóżek dla pacjentów z COVID-19 na Pomorzu Zachodnim

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zdecydował dziś o podwojeniu łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub stwierdzonym zakażeniem COVID-19. Powołany został również zespół pod przewodnictwem konsultanta ds. chorób zakaźnych prof. Miłosza Parczewskiego, który ma za zadanie koordynowanie działań związanych obsadą kadry medycznej w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem.

czytaj wiecej
56
2020-10-06

O aktualnej sytuacji epidemicznej na WRDS

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc brał dziś udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Przedstawił informacje dotyczące działań podjętych na Pomorzu Zachodnim w czasie drugiej fali pandemii koronawirusa COVID-19.

czytaj wiecej
57
2020-10-02

Szczecin - żółtą strefą od soboty

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zwołał spotkanie robocze sztabu kryzysowego w związku z zakwalifikowaniem Szczecina od jutra (tj. 3 października) do strefy żółtej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. komendant wojewódzki policji w Szczecinie nadinsp. Tomasz Trawiński, zachodniopomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Małgorzata Domagała-Dobrzycka, zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska, dyrektor SPWSZ przy ul. Arkońskiej Małgorzata Usielska, naczelnik Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej Zachodniopomorskiego OW NFZ Franciszka Siadkowska oraz powiatowy inspektor sanitarny w Szczecinie Elżbieta Król-Pakulska.

czytaj wiecej
58
2020-08-06

Oddział zakaźny w Koszalinie dla pacjentów z koronawirusem

Szpital wojewódzki w Koszalinie ponownie będzie przyjmować pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego, decyzją wojewody, liczba łóżek w koszalińskim szpitalu wojewódzkim zwiększy się do 14.

czytaj wiecej
59
2020-07-22

Gratyfikacja dla pracowników DPS-ów

Decyzją wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca, powiatom Pomorza Zachodniego prowadzącym DPSy, przydzielona została dodatkowa dotacja. Pieniądze w łącznej wysokości 1 mln 437 tys zł. trafią do samorządów jeszcze tym tygodniu. Są przeznaczone dla 32 domów pomocy społecznej.

czytaj wiecej
60
2020-06-12

13 czerwca otwieramy granice – kontrole tylko wyrywkowo

Już od najbliższej soboty 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski. Wszystko dlatego, że znosimy wprowadzone w marcu tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE.

czytaj wiecej
61
2020-05-29

Bezpieczny wypoczynek - wytyczne MEN, GIS i MZ dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Opisane procedury służą ograniczeniu ryzyka zakażenia dzieci i młodzieży oraz kadry podczas zorganizowanego wypoczynku letniego w czasie trwania epidemii COVID-19 na terenie kraju.

czytaj wiecej
62
2020-05-27

Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie – wchodzimy w kolejny etap odmrażania

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego – otwieramy kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiamy także organizację wesel do 150 osób. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

czytaj wiecej
63
2020-05-25

Obsługa klienta ZUW w czasie epidemii

Kierując się rekomendacją Ministra Zdrowia oraz służb sanitarnych ustaliliśmy zasady bezpieczeństwa, obowiązujące podczas wizyty w ZUW. W trosce o nasze wspólne zdrowie i bezpieczeństwo prosimy Klientów o stosowanie się do poniższych zasad.

czytaj wiecej
64
2020-05-20

Powrót szpitali do normalnego trybu pracy

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zorganizował dziś wideokonferencję z udziałem dyrektora zachodniopomorskiego NFZ Piotra Brombera, konsultanta wojewódzkiego ds. chorób zakaźnych prof. Miłosza Parczewskiego oraz dyrektorów szpitali: wojewódzkich ze Szczecina – Małgorzaty Usielskiej, Koszalina - Andrzeja Kondaszewskiego, szpitala w Zdrojach – Łukasza Tyszlera, PSK1 - Konrada Jarosza oraz szpitala wojskowego z Wałcza – płk Andrzeja Bobruka.

czytaj wiecej
65
2020-05-19

Bezpiecznie w ZUW

Przy czynnym wejściu do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego od ul. Jarowita ustawiona została bramka termowizyjna, która bezdotykowo sprawdza temperaturę ciała osób wchodzących do urzędu. Przy wejściu zainstalowano także automatyczne dozowniki z płynem dezynfekcyjnym do rąk.

czytaj wiecej
66
2020-05-18

Akademik bez kwarantanny

Sytuacja epidemiczna na terenie województwa pozwala zwolnić akademik US przy ul. Kordeckiego z utrzymywania go w stanie gotowości do dyspozycji służb sanitarnych – taką decyzję podjął wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

czytaj wiecej
67
2020-05-13

Kontrola na granicy przedłużona do 12 czerwca br.

Polska zdecydowała o przedłużeniu kontroli granicznej o następne 30 dni – do 12 czerwca br. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie.

czytaj wiecej
68
2020-05-11

Więcej osób wyzdrowiało, niż jest aktywnie zakażonych koronawirusem

Po raz pierwszy od dnia, w którym zanotowano pacjenta zero na Pomorzu Zachodnim (tj. 6 marca 2020), liczba osób wyzdrowiałych w naszym województwie jest większa, niż liczba osób z aktywnym zakażeniem COVID-19.

czytaj wiecej
69
2020-05-11

Zgoda na zmianę wydatkowania środków unijnych na walkę z koronawirusem

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zatwierdził dziś realizację projektu pn. Budowa budynku na potrzeby Oddziałów Zakaźnych oraz Poradni Specjalistycznych wraz z wyposażeniem na terenie Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, którego beneficjentem będzie Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie. Projekt będzie finansowany w ramach działania 9.1 Infrastruktura zdrowia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

czytaj wiecej
70
2020-05-11

Test&GO od wtorku pod szpitalem w Koszalinie

Mobilny punkt poboru wymazów Test&GO decyzją wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca zostanie przeniesiony na teren Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Od wtorku żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobierać będą na nim wymazy od osób przebywających na kwarantannie.

czytaj wiecej
71
2020-05-08

Powrót do pracy – zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy

Stopniowe otwarcie gospodarki oraz idące za tym ponowne otwarcie zakładów pracy niesie za sobą konieczność podjęcia niezbędnych działań, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronowirusa. Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała wytyczne dla pracodawców i przedsiębiorców, którzy zamierzają wznowić działalność zawodową.

czytaj wiecej
72
2020-05-08

Test&GO – zbadaj się i jedź - od piątku w Koszalinie

8 maja, godz. 12.00 w Koszalinie rusza pierwszy w województwie zachodniopomorskim mobilny punkt poboru wymazów Test&GO. Korzystać z niego będą - bez wysiadania z samochodu - powiadomieni wcześniej przez sanepid mieszkańcy Koszalina i powiatu koszalińskiego, którzy przebywają w kwarantannie.

czytaj wiecej
73
2020-05-07

Osobisty plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej w czasie epidemii koronawirusa

Jeśli wiesz, że możesz doświadczyć przemocy domowej i obawiasz się, że w czasie epidemii może być trudno uzyskać pomoc, przygotuj osobisty plan awaryjny.

Jeśli zdarzy się coś złego, będziesz od razu wiedzieć jak zareagować i gdzie pójść.

czytaj wiecej
74
2020-05-05

Jak przygotować się do otwarcia żłobków i klubów dziecięcych? MRPiPS odpowiada

Otwarcie placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi będzie możliwe od 6 maja. To możliwość i wybór, a nie przymus. Od czego należy zacząć? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpowiada jak przygotować się do otwarcia żłobka czy klubu dziecięcego. Bezpieczeństwo dzieci i pracowników to priorytet.

czytaj wiecej
75
2020-05-04

Płyn dezynfekcyjny z zarekwirowanego alkoholu

Zarekwirowany z przestępstw przez Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie alkohol etylowy trafił do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Posłuży do przygotowania płynu dezynfekcyjnego.

czytaj wiecej
76
2020-05-04

Dofinansowanie na zakup sprzętu dla uczniów. Do województwa zachodniopomorskiego trafi ponad 8 milionów złotych

Ponad 98 proc. gmin i powiatów z województwa zachodniopomorskiego złożyło wnioski o dofinansowanie zakupu laptopów dla uczniów i nauczycieli w ramach programu „Zdalna szkoła”. Do samorządów w naszym regionie, na zakup sprzętu do nauki w domu, trafi ponad 8 milionów złotych.

czytaj wiecej
77
2020-05-04

Płyny dezynfekcyjne dla żłobków i przedszkoli

Dziś od rana trwa dystrybucja płynów dezynfekcyjnych przeznaczonych dla wszystkich przedszkoli, żłobków, klubów dziecięcych i klas zerowych na terenie województwa zachodniopomorskiego. Docelowa ilość płynu wynosi średnio 40 l na placówkę.

czytaj wiecej
78
2020-04-30

Kontrola na granicy przedłużona o kolejne 10 dni - do 13 maja br.

Minister Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia dotyczącego kontroli na granicy wewnętrznej. Kontrola zostaje przedłużona do 13 maja br.

czytaj wiecej
79
2020-04-29

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3

W związku z umożliwieniem otwarcia od 6 maja br. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi, przedstawiamy szczegółowe wytyczne, które będą obowiązywały w najbliższych tygodniach i miesiącach. Dotyczą one zarówno prowadzących instytucje, dyrektorów, opiekunów, jak też rodziców. To bardzo ważne, by stosować się do zaleceń – chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich.

czytaj wiecej
80
2020-04-23

Odliczenie przekazanej darowizny od dochodu

Zmniejsz podstawę obliczenia podatku dzięki przekazaniu darowizny na zwalczanie COVID-19. Odliczeniu będzie podlegać nawet 200% wartości darowizny pieniężnej lub rzeczowej.

czytaj wiecej
81
2020-04-23

Sprawcy przemocy w rodzinie do eksmisji, nawet w czasie epidemii

Mimo trwającej epidemii koronowirusa nie zostawiamy w potrzebie osób doświadczających przemocy w rodzinie. Kryzys związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa spowodował zmianę sposobu i form udzielanej pomocy w taki sposób, aby zapewnić możliwie szybką pomoc i wsparcie osobom narażonym na doświadczanie przemocy. W trosce o ich bezpieczeństwo wprowadziliśmy do pakietu pomocowego „Tarcza Antykryzysowa” przepis, zgodnie z którym osoby stosujące przemoc w rodzinie mogą zostać zobowiązane do opuszczenia lokali mieszkalnych niezależnie od panującej sytuacji epidemiologicznej. Oprócz tego wprowadziliśmy szereg zmian w zasadach funkcjonowania placówek, które nawet w tak trudnym czasie oferują pomoc osobom pokrzywdzonym.

czytaj wiecej
82
2020-04-20

Epidemia koronawirusa - specjalne rozwiązania dla cudzoziemców (aktualizacja)

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, weszły w życie zmiany w prawie przewidujące m.in. szczególne rozwiązania dla cudzoziemców w Polsce. Obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają legalne pozostanie w kraju osobom, które chcą realizować dotychczasowy cel pobytu lub nie mogą opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

czytaj wiecej
83
2020-04-20

Tymczasowe odstępstwa w zakresie czasu pracy kierowców w związku z pandemią koronawirusa

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk informuje, że Polska działając na podstawie art. 14 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 561/2006, po powiadomieniu i uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej, postanowiła wprowadzić tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów art. 6 ust. 1-3, art. 7 oraz art. 8 ust. 8 ww. rozporządzenia w stosunku do kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy i osób.

czytaj wiecej
84
2020-04-18

Tarcza 2.0. Zmiany dla podmiotów ekonomii społecznej

Sejm przyjął poprawki senatorów do tarczy antykryzysowej. Dzięki zmianom więcej przedsiębiorstw zyska narzędzia do walki z negatywnymi skutkami pandemii. Na nowelizacji przepisów skorzystają też podmioty ekonomii społecznej.

czytaj wiecej
85
2020-04-17

Kolejne laboratorium rusza z testami

Laboratorium Katedry Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie będzie wykonywać testy na koronawirusa. Zakład Genetyki Sądowej Katedry Medycyny Sądowej PUM wprowadził procedury badawcze w kierunku wykrywania koronawirusa SARS – COV 2.

czytaj wiecej
86
2020-04-17

Komunikat w sprawie wykonywania szczepień ochronnych w czasie pandemii COVID-19

W nawiązaniu do rekomendacji Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz konsultantów krajowych w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii w sprawie odroczenia realizacji szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci do 18 kwietnia 2020 roku, Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w oparciu o stanowiska Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz kluczowych instytucji zdrowia publicznego (WHO, CDC, NHS, NCIRS) zalecają wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego w czasie szczepienia, ze szczególnym uwzględnieniem:

czytaj wiecej
87
2020-04-17

Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów.

czytaj wiecej
88
2020-04-17

Prośba do środowiska medycznego

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zwrócił się do lekarzy, pielęgniarek, położnych i fizjoterapeutów z pytaniem o gotowość do podjęcia pracy przy bezpośrednim zwalczaniu epidemii koronawirusa.

czytaj wiecej
89
2020-04-16

Wychodzisz z domu? Zasłoń usta i nos!

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chroni siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.

czytaj wiecej
90
2020-04-15

Szpitalny Oddział Ratunkowy w PSK 1 przy ul. Unii Lubelskiej wznowił działalność

Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, po czasowym zamknięciu spowodowanym potwierdzeniem zakażenia COVID-19 u jednej osoby z personelu, została przeprowadzona dezynfekcja potencjalnie skażonych obszarów, a osoby z kontaktu zostały poddane izolacji.

czytaj wiecej
91
2020-04-15

Uruchomiono platformę, dzięki której uzyskasz teleporadę lekarską i pielęgniarską

Teleporada jest usługą przygotowaną z myślą o pacjentach, którzy podejrzewają obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w swoim organizmie. Mogą oni w prosty sposób umówić się na teleporadę lekarską lub pielęgniarską w formie wideorozmowy lub telekonsultacji. Podczas konsultacji pacjent może otrzymać e-receptę bądź e-zwolnienie.

czytaj wiecej
92
2020-04-15

Orzeczenie o niepełnosprawności w czasie pandemii koronawirusa – krok po kroku

W czasie trwającej pandemii podejmujemy działania, których celem jest ograniczenie ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza, że chcemy w ten sposób ochronić osoby najbardziej narażone i wymagające całodobowej pomocy. Przykładem takich działań jest wprowadzenie usprawnień w wydawaniu orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Wyjaśniamy krok po kroku, co się zmieniło.

czytaj wiecej
93
2020-04-14

Kolejny wyjazdowy zespół wymazowy pobiera próbki do testów na koronawirusa

Wojewoda zachodniopomorski podpisał dziś umowę z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego na uruchomienie kolejnego wyjazdowego zespołu wymazowego. Od dziś na Pomorzu Zachodnim pracują cztery zespoły wymazowe pobierające próbki na terenie całego województwa od osób pozostających w kwarantannie po kontakcie z osobą zakażoną COVID-19.

czytaj wiecej
94
2020-04-14

Działania grupy operacyjnej

Od początku działań związanych ze zwalczaniem rozprzestrzeniania się koronowirusa SARS-CoV-2 w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim, w systemie całodobowym pracuje grupa operacyjna. W jej skład wchodzą przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.

czytaj wiecej
95
2020-04-11

Wideokonferencja dot. działań służb zw. z koronawirusem

Dzisiejsza wideokonferencja wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca i wicewojewody Marka Subocza z szefami zachodniopomorskich służb i dyrektorami szpitali.

czytaj wiecej
96
2020-04-10

Harmonogram egzaminów i rekrutacji – nowe rozwiązania w związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania szkół i placówek

W związku z przedłużeniem kształcenia na odległość w szkołach i placówkach oświatowych, a także przesunięciu terminu egzaminów – zmienione zostały przepisy dotyczące m.in. harmonogramu egzaminów, rekrutacji, zadań dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz zespołów egzaminacyjnych. Dziś, 10 kwietnia Minister Edukacji Narodowej podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

czytaj wiecej
97
2020-04-10

Izolatoria w Kołobrzegu

Na terenie Pomorza Zachodniego w gotowości na przyjęcie pacjentów czekają trzy izolatoria z 681 pokojami. Izolatoria mieszczą się w trzech kołobrzeskich sanatoriach (lista w załączniku).

czytaj wiecej
98
2020-04-10

187 tys. maseczek trafia do zachodniopomorskich szpitali, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz domów pomocy społecznej

Sprzęt ochrony osobistej (maseczki, kombinezony i płyny do dezynfekcji) dostarczony przez Agencję Rezerw Materiałowych do magazynów Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego od wczoraj dystrybuowany jest do wszystkich szpitali na terenie województwa zachodniopomorskiego. Maseczki i kombinezony w pierwszej kolejności trafiły do szpitala jednoimiennego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie oraz do dwóch szpitali z oddziałami zakaźnymi – szpitala w Koszalinie i 107 szpitala w Wałczu. Pulę środków ochrony osobistej otrzymała również Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego.

czytaj wiecej
99
2020-04-10

Żłobki wciąż zamknięte

Przedłużenie ograniczeń w związku epidemią koronawirusa dotyczy również żłobków. Placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi zostaną zamknięte do 26 kwietnia. – Jeżeli będzie taka potrzeba, ten czas może zostać wydłużony – wskazuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

czytaj wiecej
100
2020-04-10

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę

Od przyszłego czwartku (16.04) rząd wprowadza obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jednak już dziś wiele osób nosi maseczkę. Sprawdź jak robić to prawidłowo.

czytaj wiecej
101
2020-04-09

Środki z tarczy antykryzysowej na bieżąco trafiają do urzędów pracy

Tarcza antykryzysowa ruszyła pełną parą. Powiatowe urzędy pracy przyjmują wnioski o pożyczkę do kwoty 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców, natomiast wojewódzkie urzędy pracy rozpatrują wnioski o dofinansowania do wynagrodzeń ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

czytaj wiecej
102
2020-04-09

Kontrola na granicy przedłużona do 3 maja br.

W czwartek (9 kwietnia br.) premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kontrola na granicy wewnętrznej będzie przedłużona do 3 maja br. Tego samego dnia szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie.

czytaj wiecej
103
2020-04-09

Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 26 kwietnia br.

Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to przepis ujęty w podpisanym dziś, 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.

czytaj wiecej
104
2020-04-09

Obowiązek zasłaniania ust i nosa już wkrótce, a zasady bezpieczeństwa na dłużej

Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużamy obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas świąt wielkanocnych.

czytaj wiecej
105
2020-04-09

Ofiary przemocy domowej nie zostają bez pomocy. Wytyczne dla udzielających wsparcia

Mimo epidemii koronawirusa wciąż działają placówki wsparcia dla osób doświadczających przemocy – jej ofiary nie są zostawione bez wsparcia. W trosce o bezpieczeństwo konieczne było jednak wprowadzenie nowych zasad działania placówek w tym szczególnym czasie. Ministerstwo Rodziny zaapelowało też do samorządów o kontynuowanie działań zapewniających ochronę osób krzywdzonych przed przemocą.

czytaj wiecej
106
2020-04-08

100 mld zł trafi do kieszeni polskich firm na ochronę miejsc pracy w ramach Tarczy Finansowej

Nawet 670 tys. polskich firm skorzysta z nowego programu skierowanego do przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Do mikrofirm, MŚP i dużych przedsiębiorstw trafi prawie 100 mld złotych – z czego nawet 60 mld zł to środki bezzwrotne. Za realizację programu, który jest częścią Tarczy Antykryzysowej, odpowiada Polski Fundusz Rozwoju.

czytaj wiecej
107
2020-04-08

Rząd rozszerza Tarczę Antykryzysową

Tarcza Antykryzysowa zyskuje kolejne rozwiązania. To m.in. prawo do zwolnienia z ZUS-u dla firm zatrudniających do 49 osób, zasiłek dla rolników objętych kwarantanną i ich rodzin, a także dostęp do internetu dla chcących załatwiać sprawy urzędowe online. Jakie jeszcze formy wsparcia oferuje?

czytaj wiecej
108
2020-04-07

Nowe zasady w szpitalach

Wojewoda zachodniopomorski, na podstawie ustawy z 2 marca 2020 dot. zwalczania COVID-19, wydał szpitalom na terenie Pomorza Zachodniego polecenie wprowadzenia nowych zasad organizacji pracy na izbach przyjęć i szpitalnych oddziałach ratunkowych.

czytaj wiecej
109
2020-04-06

Strażnicy gminni i miejscy ściśle współpracują z policją podczas wspólnych patroli

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc wydał prezydentom miast, burmistrzom i wójtom polecenie organizacji wspólnych patroli strażników miejskich i gminnych z funkcjonariuszami policji. Zakres i skład patroli ma być ustalany przez komendantów jednostek policji.

czytaj wiecej
110
2020-04-06

Pomoc dla osób niepełnosprawnych w dobie koronawirusa

Osoby niepełnosprawne, które na skutek epidemii nie mogą korzystać z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej, mogą liczyć na dofinansowania kosztów opieki w warunkach domowych. – To wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie – wskazuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

czytaj wiecej
111
2020-04-04

Testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szpitala w Polsce

Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

czytaj wiecej
112
2020-04-03

Kolejne wsparcie dla rolników – kredyty preferencyjne

Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o pomoc w formie preferencyjnych kredytów z dofinansowaniem ARiMR, mogą składać wnioski w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc ARiMR polega na płaceniu za kredytobiorcę części oprocentowania kredytu udzielanego przez bank. W efekcie rolnik ma tańszy kredyt niż w przypadku, gdyby korzystał z kredytu komercyjnego.

czytaj wiecej
113
2020-04-03

Realizacja sądowych postanowień o kontaktach z dziećmi

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że w mocy pozostają wszystkie postanowienia wydane przez sądy w sprawie kontaktów z dziećmi przez rodziców, którzy żyją oddzielnie.

czytaj wiecej
114
2020-04-03

Polowe izby przyjęć

20 namiotów pneumatycznych stanęło przed szpitalami na terenie całego województwa zachodniopomorskiego. Rozstawili je funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. Namioty pełnić będą funkcję polowej izby przyjęć dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Namioty są wyposażone w oświetlenie oraz nagrzewnicę, co umożliwia przyjmowanie pacjentów o każdej porze i w każdych warunkach pogodowych. Namioty stanęły m.in. pod szpitalami w Świnoujściu, Sławnie, Kołobrzegu, PSK 1 w Szczecinie.

czytaj wiecej
115
2020-04-02

Funkcjonowanie hoteli i zakładów pracy – korekty w rozporządzeniu

Robimy wyjątki dla aptek i stacji benzynowych w przypadku „godzin dla seniora”, a także rozszerzamy listę osób, które mogą pozostać w zamykanych hotelach – to najważniejsze zmiany w opublikowanym 31 marca rozporządzeniu w sprawie ograniczeń w związku z epidemią. Jakie są najważniejsze zmiany?

czytaj wiecej
116
2020-04-01

Policja egzekwuje przestrzeganie zasad w związku z epidemią koronawirusa

– Będzie szybka ścieżka karania osób wyłamujących się z obywatelskiej solidarności, które narażają nie tylko siebie, ale również innych. Będą one ponosiły konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych działań – zapowiedział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. O wdrażaniu nowych zasad w związku z epidemią koronawirusa szef MSWiA poinformował w środę (1 kwietnia br.) na wspólnej konferencji prasowej z komendantem głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem.

czytaj wiecej
117
2020-04-01

Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach

Od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.

czytaj wiecej
118
2020-04-01

Członkowie załóg statków żeglugi śródlądowej zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny po przekroczeniu granicy

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, członkowie załóg statków żeglugi śródlądowej, o których mowa w ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej zostali zwolnieni z obowiązku odbycia kwarantanny, po przekroczeniu granicy państwowej w ramach wykonywania czynności zawodowych.

czytaj wiecej
119
2020-04-01

Epidemia koronawirusa – specjalne rozwiązania dla cudzoziemców

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, 31 marca 2020 r. weszła w życie ustawa przewidująca m.in. szczególne rozwiązania dla cudzoziemców w Polsce. Przepisy umożliwią legalne pozostanie w kraju osobom, które chcą realizować dotychczasowy cel pobytu lub nie mogą opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

czytaj wiecej
120
2020-03-31

Informacje dotyczące programu MALUCH+ związane z ustawą o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

27 marca br. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

czytaj wiecej
121
2020-03-31

Kolejne kroki w walce z koronawirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte

Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

czytaj wiecej
122
2020-03-31

Komunikat wojewody w sprawie przesunięcia terminu głosowań

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, w związku z ograniczeniami, wynikającymi z wprowadzonego przez Ministra Zdrowia zakazu przemieszczania się na terenie kraju, podjął decyzję o przesunięciu daty głosowania w wyborach uzupełniających w gminach Chociwel i Cedynia.

czytaj wiecej
123
2020-03-30

Elektroniczna ewidencja sanitarna na granicy

Od dziś osoby przekraczające polską granicę i kierowane na obowiązkową 14-dniową kwarantannę nie muszą wypełniać kart lokalizacji. Ich dane są wprowadzane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej bezpośrednio do bazy danych podczas kontroli.

czytaj wiecej
124
2020-03-30

„Szkoła z TVP” – nowy projekt Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej

Już dziś, 30 marca br. od godziny 8.00 ruszyły pierwsze lekcje z TVP! Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. Znajdą się także na VOD.TVP.PL. Pasmo to skierowane jest do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Sponsorem projektu „Szkoła z TVP” jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Zapraszamy do oglądania!

czytaj wiecej
125
2020-03-29

Rozpakowywanie towarów bez zakazu. Ważne zmiany dotyczące niedzielnego handlu

czytaj wiecej
126
2020-03-28

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej – uchwalony przez Sejm

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, to główne cele pakietu projektów ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową. Przewiduje on m.in.:

czytaj wiecej
127
2020-03-27

Orzeczenia o niepełnosprawności bez osobistego stawiennictwa

czytaj wiecej
128
2020-03-27

Teleporady w Podstawowej Opiece Zdrowotnej

Recepty, zwolnienia lekarskie oraz porady medyczne można uzyskać dzięki teleporadom prowadzonym przez zachodniopomorskie placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

czytaj wiecej
129
2020-03-27

Zlecenie na wyrób medyczny (np. cewniki, materac przeciwodleżynowy) można uzyskać od lekarza w ramach teleporady

Lekarz (lub inna osoba uprawniona) może wystawić zlecenie na wyrób medyczny, np. cewniki, pieluchy czy materac przeciwodleżynowy, w ramach teleporady. Pacjent otrzymuje tylko numer zlecenia, który wraz z numerem PESEL wystarcza, by potrzebny wyrób medyczny nabyć w sklepie medycznym lub w aptece.

czytaj wiecej
130
2020-03-26

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej – rozwiązania zaakceptowane przez rząd

czytaj wiecej
131
2020-03-26

Kształcenie na odległość – poradnik dla szkół

Jak koordynować kształcenie na odległość, co należy do obowiązków dyrektorów i nauczycieli, jak realizować podstawę programową w warunkach domowych, jak zwiększyć efektywność zdalnej nauki, w jaki sposób zaplanować czas dziecka w domu oraz z jakich narzędzi i materiałów korzystać – na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w poradniku MEN przygotowanym dla nauczycieli, dyrektorów, uczniów i rodziców.

czytaj wiecej
132
2020-03-25

Kolejne zmiany w przekraczaniu granicy

Polska przedłużyła kontrolę na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją do 13 kwietnia br. Minister Mariusz Kamiński poinformował dziś (25 marca br.) o tym na konferencji prasowej. Wprowadzone zostaną także nowe zasady dotyczące osób, które z powodu zatrudnienia w innym kraju, regularnie przekraczały polską granicę. Dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa roześle do wszystkich mieszkańców Polski SMS z informacją o nowych zasadach bezpieczeństwa.

czytaj wiecej
133
2020-03-25

Przedłużamy kontrolę na granicy o kolejne 20 dni

- Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) będzie przedłużona o kolejne 20 dni – do 13 kwietnia br. Polska utrzyma również duże ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do naszego kraju – poinformował minister Mariusz Kamiński. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

czytaj wiecej
134
2020-03-25

WSSE robi testy na koronawirusa

Diagności laboratoryjni z Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Szczecinie rozpoczęli pracę przy manualnej izolacji RNA wirusa SARS-CoV-2. To kolejne miejsce, po szpitalu przy ul. Arkońskiej i laboratorium Diagnostyka przy ul. Unii Lubelskiej, gdzie wykonywane są testy na obecność koronawirusa na Pomorzu Zachodnim.

czytaj wiecej
135
2020-03-24

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

czytaj wiecej
136
2020-03-21

Kształcenie na odległość

Zmieniliśmy przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. Określiliśmy zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzyliśmy możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r.

czytaj wiecej
137
2020-03-20

Premier: Wprowadzamy stan epidemii w Polsce

Robimy wszystko, żeby przygotować Polskę na te trudne nadchodzące tygodnie. Działamy profilaktycznie i z myślą o przyszłości” – poinformował szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim. Jak dodał, „dziś podjęliśmy kolejne trudne, ale konieczne decyzje”.

czytaj wiecej
138
2020-03-20

Informacja dla samorządów

W związku z rozwijającą się sytuację epidemiczną w kraju wojewoda informuje jednostki samorządu terytorialnego, że nie ma przeszkód, by radni podejmowali decyzje w postaci aktów prawa miejscowego z wykorzystaniem elektronicznego systemu umożliwiającego zdalne podejmowanie uchwał. Uchwały podejmowane za pośrednictwem takiego systemu będą podlegać takiemu samemu nadzorowi prawnemu, jak uchwały podejmowane w tradycyjny sposób.

czytaj wiecej
139
2020-03-19

Zmiany w procedurze wypełniania kart lokalizacyjnych przez kierowców

Osoby wjeżdżające do Polski zwolnione z obowiązkowej kwarantanny nie muszą już wypełniać karty lokalizacyjnej w trakcie kontroli na granicy. Dotyczy to m.in. osób przekraczających granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych w państwie sąsiadującym przez osobę wykonującą czynności zawodowe w tym państwie, w tym będącą kierowcą obsługującym pojazd samochodowy w transporcie drogowym.

czytaj wiecej
140
2020-03-19

Komunikat Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Medycyny Rodzinnej dla świadczeniodawców POZ

Organizacja pracy POZ w sytuacji zagrożenia epidemicznego COVID-19

czytaj wiecej
141
2020-03-18

Apel do pracodawców

Szanowni Państwo, w związku z sytuacją epidemiologiczną i zwiększonym ryzykiem zakażenia wirusem SARS - CoV-2 (koronawirus), w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania dalszego rozprzestrzeniania się patogenu, w trosce o zdrowie wszystkich osób świadczących pracę, Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie apeluje do pracodawców i przedsiębiorców o podjęcie działań organizacyjnych i profilaktycznych w celu ograniczenia ryzyka zakażenia koronawirusem.

czytaj wiecej
142
2020-03-18

Legalny pobyt cudzoziemców a stan zagrożenia epidemicznego

Z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego urzędy wojewódzkie zawiesiły bezpośrednią obsługę klientów. W związku z tym wszystkie wnioski dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce mogą być składane za pośrednictwem poczty. Aby uniknąć nielegalnego pobytu, cudzoziemcy, którzy nie mogą opuścić terytorium Polski mogą składać wnioski o przedłużenie wizy lub o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu.

czytaj wiecej
143
2020-03-18

Milion złotych od portu na walkę z koronawirusem

Milion złotych przekazał Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA w uzgodnieniu z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem na walkę z koronawirusem. Pieniądze trafią do dwóch szpitali w Szczecinie: zakaźnego przy ul. Arkońskiej i PSK 1 przy ul. Unii Lubelskiej oraz do koszalińskiego Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Tytusa Chałubińskiego.

czytaj wiecej
144
2020-03-18

Prowiant dla osób oczekujących na przekroczenie granicy

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji zobligował wojewodów z regionów przygranicznych do zorganizowania pomocy dla osób oczekujących na przekroczenie granicy.

czytaj wiecej
145
2020-03-16

Kolejny specjalistyczny sprzęt będzie badał próbki na obecność koronawirusa w szczecińskim szpitalu przy ul. Arkońskiej.

Na wniosek wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca Grupa Azoty przekazała dodatkowe środki na zakup stacji pipetującej NIMBUS oraz aparatu do badania próbek (koszt ok 430 tys zł.).

czytaj wiecej
146
2020-03-16

Lekcje z internetu - rusza serwis gov.pl/zdalnelekcje

Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – wszystko to można znaleźć na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje.

czytaj wiecej
147
2020-03-15

Zmiany w obsłudze klientów urzędu / Зміни у функціонуванні обслуговування клієнтів у Західнопоморським Воєводським Управлінні

Z uwagi na konieczność zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19, informujemy o zmianach w funkcjonowaniu Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców: od 16 marca 2020 r. godz. 10.00 do odwołania zostaje zawieszona obsługa osób nieumówionych (biletomaty będą nieczynne).

czytaj wiecej
148
2020-03-14

Zamykamy granice przed koronawirusem

Od niedzieli 15 marca zamykamy na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą także poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszamy międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.

czytaj wiecej
149
2020-03-14

UWAGA: Polska wprowadza ograniczenia przy przekraczaniu granicy

W związku z zagrożeniem epidemicznym i rozprzestrzenianiem się koronawirusa w okresie od 15 marca br. do 24 marca br. będzie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna na granicy wewnętrznej. Granicę Polski z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach. Zarówno na granicy wewnętrznej, jak i na granicy zewnętrznej (przejścia graniczne z Białorusią, Rosją i Ukrainą) zostaną wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców na kierunku wjazdowym do Polski.

czytaj wiecej
150
2020-03-13

Ograniczenia działalności gastronomicznej, rozrywkowej oraz funkcjonowania galerii handlowych

Ograniczamy funkcjonowanie centrów i galerii handlowych. Jednak wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne – Polacy bez przeszkód kupią jedzenie, lekarstwa i środki czystości. Inaczej działać będą także restauracje, kawiarnie i bary. Tutaj zamówienie złożycie na wynos lub z dowozem.

czytaj wiecej
151
2020-03-13

Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach - rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów

Epodręczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.

czytaj wiecej
152
2020-03-13

Informacje dla klientów Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

W związku z rozpowszechnianiem się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej koronawirusa, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców regionu oraz pracowników Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, prosimy o ograniczenie osobistego załatwiania spraw w urzędzie i wybór korespondencji tradycyjnej lub elektronicznej.

czytaj wiecej
153
2020-03-13

Walczmy z fake newsami!

Odpowiedzialność, prewencja i walka z fake newsami to trzy kluczowe terminy na dziś. Jeszcze raz apeluję o korzystanie ze sprawdzonych źródeł informacji i nieuleganie plotkom!

czytaj wiecej
154
2020-03-13

Kwalifikacja wojskowa w roku 2020 zostaje zakończona

Szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek (13 marca br.). Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

czytaj wiecej
155
2020-03-13

Apel Rektora PUM

Szanowni Państwo Lekarze, Profesjonaliści Służby Zdrowia, Dyrektorzy Szpitali, Pracownicy oraz Studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

czytaj wiecej
156
2020-03-12

Szpital przy ul. Arkońskiej w Szczecinie stopniowo przekształcany w szpital zakaźny monoprofilowy

Pacjenci z intensywnej terapii są w trakcie przenoszenia do innych szpitali na terenie Szczecina. Pacjenci z części reorganizowanych oddziałów (chorób wewnętrznych i diabetologii, intensywnej terapii, okulistyki, reumatologii) są przenoszeni do innych budynków na terenie szpitala wojewódzkiego. Pacjenci, których stan na to pozwala, są wypisywani do domu.

czytaj wiecej
157
2020-03-12

Zawieszenie działalności placówek wsparcia

11 marca, w godzinach wieczornych wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc polecił zawiesić w całym regionie działalność: placówek wsparcia dziennego, centrów i klubów integracji społecznej, dziennych domów i klubów seniora i środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej. Ma to na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

czytaj wiecej
158
2020-03-11

Prezydent w województwie zachodniopomorskim

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim z udziałem Prezydenta odbyła się narada dotycząca działań w związku z walką z koronawirusem. Andrzej Duda odwiedził następnie punkt kontroli sanitarnej na granicy w podszczecińskim Kołbaskowie.

czytaj wiecej
159
2020-03-11

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

czytaj wiecej
160
2020-03-11

Odwołanie uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych

Informujemy, że planowana na 12 marca uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim nie odbędzie się.

czytaj wiecej
161
2020-03-10

Kolejne punkty kontroli sanitarnej na granicy

Od dziś działają dodatkowe Punkty Kontroli Sanitarnej - obok uruchomionego wczoraj w Kołbaskowie służby działają także na przejściach granicznych w Lubieszynie, Osinowie Dolnym, Krajniku Dolnym, Świnoujściu-Alhbeck i Świnoujściu–Gartz.

czytaj wiecej
162
2020-03-10

Wsparcie dla szpitali na walkę z koronawirusem

Ponad 6,5 mln zł trafi do województwa zachodniopomorskiego na zakup dodatkowego wyposażenia związanego z wykrywaniem, leczeniem i zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dodatkowe środki dla szpitali i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przyznało Ministerstwo Zdrowia na wniosek wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca.

czytaj wiecej
163
2020-03-10

Szanowni Państwo, Organizatorzy i Uczestnicy imprez masowych

Mając na uwadze negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa wynikającą z analizy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, uprzejmie informuję, że na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) zakazywane będą planowane lub przeprowadzane imprezy masowe z udziałem publiczności.

czytaj wiecej
164
2020-03-09

Służby będą badać pasażerów przyjeżdżających do Polski z zagranicy

Pasażerowie przyjeżdżający do Polski autokarami i busami z Niemiec i Czech będą poddawani kontroli sanitarnej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa wywołującego chorobę COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki, a także ministrowie Mariusz Kamiński i Łukasz Szumowski poinformowali o tym na specjalnej konferencji prasowej. Dziś (9 marca 2020 r.) utworzonych zostanie pięć punktów kontroli sanitarnej na zachodniej granicy Polski – znajdą się one w miejscowościach: Kołbaskowo, Olszyna, Jędrzychowice, Gorzyczki i Świecko.

czytaj wiecej
165
2020-03-06

Dwa potwierdzone przypadki koronawirusa w Zachodniopomorskiem

W piątek po południu zostały potwierdzone cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Dwaj pacjenci przebywają w szpitalu w Szczecinie, jeden w Ostródzie, kolejny we Wrocławiu.

czytaj wiecej
166
2020-02-28

Dwa zachodniopomorskie szpitale w stanie podwyższonej gotowości

Wojewoda zachodniopomorski nałożył dziś na dwa zachodniopomorskie szpitale, w których znajdują się oddziały leczenia chorób zakaźnych, obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości do odwołania.

czytaj wiecej
167
2020-02-28

Wojewodowie przedstawili stan przygotowań do walki z koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki wydał wojewodom polecenie wprowadzenia zwiększonej gotowości szpitali na walkę z koronawirusem. Szef rządu uruchomił także kwotę 100 mln zł, o które za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale na zakup m.in. dodatkowych środków ochrony. W odprawie z premierem uczestniczył wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

czytaj wiecej


pokaż archiwalne
cofnij do druku na górę