Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Centrum prasowe - Aktualności - Dentobus rusza w trasę

2018-05-16

Dentobus rusza w trasę

Nowoczesny dentobus czyli mobilny gabinet stomatologiczny, w którym dentyści będą bezpłatnie leczyć zęby dzieci i młodzieży na terenie naszego województwa, rusza w trasę w przyszły poniedziałek, 21 maja. Pierwszymi miejscowościami, do których zawita, będą Kłodzino i Jesionowo w gminie Przelewice w powiecie pyrzyckim. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i dyrekcji szkół, utworzone zostaną listy uczniów, których rodzice wyrażą zgodę na badanie i leczenie stomatologiczne ich dzieci w dentobusie.

wojewoda stoi bokiem przed otwartymi drzwiami dentobusu i gestem ręki zachęca do wejścia do środka samochodu

Na terenie województwa zachodniopomorskiego bezpłatnych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży, w ramach wygranego konkursu, będzie udzielał podmiot leczniczy Michał Sobstyl „Stomatologia Dla Ciebie”. Umowa z zachodniopomorskim oddziałem NFZ została zawarta na okres 5 lat – do 31 marca 2023 roku. Świadczeniodawcy odebrali dziś kluczyki do dentobusa z rąk Tomasza Hinca, wojewody zachodniopomorskiego.

Walka z próchnicą

- Problem próchnicy dotyka 90 % dzieci w Polsce. To nie tylko kwestia estetyczna – próchnica wpływa na stan całego organizmu poprzez obecność szkodliwych bakterii – mówił wojewoda Tomasz Hinc - W dentobusie dzieci będą miały nie tylko leczone zęby, ale będą też uczone, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej. Dzięki temu rządowemu projektowi mamy szansę dotrzeć z profilaktyką i leczeniem do tych dzieci, które mają rzadki bądź czasem nawet zerowy kontakt ze stomatologiem.

Pomogą mobilne gabinety

Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym zawierającym m.in. specjalistyczny, sterowany elektronicznie fotel dentystyczny, blok spluwaczki ze ślinociągiem, układ ssący, lampę polimeryzacyjną LED, skaler, piaskarkę, zestaw punktowego RTG, niezbędne narzędzia stomatologiczne oraz zestaw udzielania pierwszej pomocy lekarskiej. Dentobus zapewnia opiekę stomatologiczną dzieci i młodzieży przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, w których nie ma gabinetu stomatologicznego, ani w szkole, ani w najbliższej okolicy. Harmonogram pracy dentobusa będzie dostępny na stronie internetowej ZOW NFZ.

Zaczynamy leczyć zęby

Praca dentobusa w terenie ma zwiększyć dostępności do świadczeń dla dzieci i młodzieży, tak aby ograniczyć miejscowe i ogólnoustrojowe następstwa choroby próchnicowej zębów.
Ministerstwo Zdrowia w wyniku postępowania zakupiło 16 dentobusów. Ich zakup został sfinansowany z budżetu państwa w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej:

Na próchnicę zębów choruje:

 

Statystycznie pięciolatek ma 5 chorych zębów, siedmiolatek – 5,6; dwunastolatek 3,2;
osiemnastolatek - nawet 8 chorych zębów.
Galeria zdjęć:

briefing wojewody i świadczeniodawców przed dentobusem - widok zza pleców dziennikarzy

888 kB
1280 x 852 pix
wspólne zdjęcie przed dentobusem - wojewoda Tomasz Hinc ściska dłoń Michałowi Sobstylowi, obok dyrektor zachodniopomorskiego oddziału NFZ i wicewojewoda

831.7 kB
1280 x 853 pix
od lewej - wicewojewoda, dyrektor ZOW NFZ, wojewoda i świadczeniodawca oglądają wnętrze dentobusu

622.8 kB
1280 x 853 pix
dentobus na tle fragmentu budynku ZUW

592.6 kB
1280 x 853 pix
fotel dentystyczny w dentobusie

337.2 kB
1280 x 853 pix
pokaz obsługi urządzenia w dentobusie

360.8 kB
1280 x 853 pix
tył dentobusu

712.3 kB
1280 x 853 pix
cofnij do druku na górę