Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Dla mieszkańców - Zdrowie - Za nami Jubileuszowe XXV Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

2017-05-22

Za nami Jubileuszowe XXV Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

13 maja na terenie Jasnych Błoni w Szczecinie odbyły się jubileuszowe XXV Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli Wojewoda Zachodniopomorski - Pan Krzysztof Kozłowski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Pan Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Szczecin – Pan Piotr Krzystek oraz Zachodniopomorski Kurator Oświaty – Pani Magdalena Zarębska-Kulesza.

Celem Mistrzostw było sprawdzenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przez młodzież szkół ponadgimnazjalnych, a także promowanie ujednoliconych standardów udzielania pierwszej pomocy zgodnych z zasadami Unii Europejskiej. Ponieważ jak co roku rywalizacja szkolnych drużyn odbywa się w ulubionym miejscu spacerowym Szczecinian, była to też okazja do pokazania przebiegu typowej akcji udzielania pierwszej pomocy.


W tym roku w XXV Okręgowych Mistrzostwach wzięło udział 10 młodzieżowych zespołów ratowniczych – zwycięzców eliminacji Mistrzostw rejonowych, które reprezentowane były przez Oddziały Rejonowe oraz Delegatury PCK z: Darłowa, Gryfina, Kołobrzegu, Koszalina, Stargardu, Czaplinka, Szczecina, Świnoujścia i Trzebiatowa oraz gościnnie drużyna młodzieżowa z Niemieckiego Czerwonego Krzyża ze Schwerina.


W trakcie Mistrzostw obok sprawdzenia wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w udzielaniu pierwszej pomocy młodzież walczyła o cenne nagrody, ale też o prawo do reprezentowania województwa zachodniopomorskiego podczas eliminacji krajowych Mistrzostw, które odbędą się w dniach od 8 do 10 czerwca w Rzeszowie.

Prawidłowości realizowanych przez drużyny zadań pilnowali Instruktorzy Pierwszej Pomocy PCK i Zespół Sędziowski na czele z Sędzią Głównym Mistrzostw p. Marią Flisznik i Główna Komisja Sędziowska w osobach pań Krystyny Domańskiej i Edyty Gruszczyńskiej. Pozorantami i łącznikami wspierającymi od strony technicznej mistrzostwa była czerwonokrzyska młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie, młodzież ze szkolnych kół PCK. Jak co roku nie zabrakło wsparcia Grupy Ratowniczej PCK z Koszalina oraz ratowników medycznych pracujących w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Również w tym roku w pozorowanych akcjach ratowniczych wzięli udział szczecińscy policjanci co urealniło przygotowane zdarzenia.


Startujące w rywalizacji drużyny miały do pokonania 10 stacji na których musiały się zmierzyć z różnymi sytuacjami wymagającymi interwencji ratowników począwszy od wypadku drogowego poprzez ofiary nagłych zasłabnięć, zawału, otwartych złamań czy ataku padaczki. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki przygotował dla drużyn, ale też dla mieszkańców Szczecina stację promującą Regionalny System Ostrzegania i Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie – 112 oraz stoisko promocyjno – edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV/AIDS.

Zwyciężyć i pokonać konkurentów nie było łatwo bo wszystkie grupy ratownicze były bardzo dobrze przygotowane. W ocenie zespołu sędziowskiego najlepsze okazały się trzy szkolne drużyny:
I miejsce – V Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie
II miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku
III miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Kołobrzegu

 
Galeria zdjęć:

Stacja promująca Regionalny System Ostrzegania i Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie – 112 oraz stoisko promocyjno – edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV/AIDS
3588.2 kB
4160 x 2336 pix
Uczestnicy Okręgowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w trakcie wykonywania zadania praktycznego
4718.9 kB
2336 x 4160 pix
cofnij do druku na górę