Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Dla mieszkańców - Zdrowie - Medycyna szkolna - Medycyna szkolna - Aktualności - Spotkanie szkoleniowe na temat "Substancje psychoaktywne – zagrożenie dla młodzieży szkolnej"

2015-11-18

Spotkanie szkoleniowe na temat "Substancje psychoaktywne – zagrożenie dla młodzieży szkolnej"

Wydział Zdrowia Publicznego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie zorganizował spotkanie szkoleniowe na temat Substancje psychoaktywne – zagrożenie dla młodzieży szkolnej. Spotkanie odbyło się 27 listopada 2015 r. o godz. 10.00 w Sali Rycerskiej ZUW w Szczecinie.


Substancje psychoaktywne działają na układ nerwowy, powodując zmiany nastroju, postrzegania, świadomości oraz zachowania. Ich zażywanie może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób i uzależnienia.


Na spotkanie szkoleniowe zaproszeni zostali prelegenci z różnych dziedzin, w celu przedstawienia słuchaczom jak działają i jakie są konsekwencje stosowania różnych rodzajów substancji psychoaktywnych. W pierwszej części pani dr n. med. Agnieszka Kaźmierczak-Puchalska z Kliniki Endokrynologii, Chorób Metabolicznych i Chorób Wewnętrznych SPSK Nr 1 w Szczecinie omówiła zagrożenia wynikające ze stosowania sterydów anabolicznych, a pani dr n. med. Teresa Dembińska z Zakładu Toksykologii Klinicznej, Katedry Medycyny Sądowej PUM w Szczecinie omówiła zagrożenia wynikające z zażywania nowych narkotyków tzw. „dopalaczy”. Po przerwie pan dr Bogusław Brzuchalski z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej SPS ZOZ „Zdroje” w Szczecinie przedstawił kontekst psychologiczny i psychiatryczny używania substancji psychoaktywnych, a pani mgr Dąbrówka Załuska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie omówiła profilaktykę używania substancji psychoaktywnych realizowanych w środowisku szkolnym.

W spotkaniu wzięło udział 95 pielęgniarek i higienistek sprawujących profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w szkołach z terenu województwa zachodniopomorskiego, którym po zakończeniu rozdano materiały szkoleniowe i certyfikaty uczestnictwa w spotkaniu.
 


Lista załączników:

Lp.Tytuł załącznikaTypRozmiarZmodyfikowany
1
Program spotkania
format pliku pdf .pdf
114.6 kB
2015-11-18, 14:46:06
cofnij do druku na górę