Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Zwiedzanie budynku ZUW - Zwiedzanie gmachu ZUW Szczecin - Zgłaszanie zwiedzania - Odwiedź Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki!

Odwiedź Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki!

Widok z wieży, tajemnicze podziemia i najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia – to wszystko zobaczą zwiedzający budynek Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego na Wałach Chrobrego.

W związku z przypadającą w 2011 roku setną rocznicą powstania gmachu wojewoda Marcin Zydorowicz podjął decyzję o jak najszerszym udostępnieniu urzędu.  W tym roku zakończyliśmy rewitalizację elewacji budynku. Jej efekty warto zobaczyć podczas wycieczki po gmachu. Zwiedzający, spacerując z przewodnikiem trzema trasami wycieczkowymi, w ciągu dwóch godzin zobaczą najważniejsze miejsca ZUW.

Pierwsza trasa prowadzi na wieże urzędu. Z tarasu Wieży Północnej rozciąga się widok na Szczecin i okolice oraz na sylwetkę marynarza, umieszczonego na szczycie Wieży Południowej. W latach 70. ubiegłego stulecia figura ważąca 150 kg o wzroście 2,5 metra zaczęła niebezpiecznie odchylać się od pionu. Przy pomocy helikoptera ściągnięto marynarza, a następnie naprawiono konstrukcję. Jeszcze większym wyzwaniem okazało się wciągnięcie figury z powrotem na szczyt wieży. Po kilku próbach marynarza trzeba było przeciąć na pół i te dwie części umieścić na Wieży Południowej. W głowie postaci znajduje się specjalny schowek, w którym ukryto dokument stworzony przez Tadeusza Strzelczyka, wieloletniego pracownika Urzędu Wojewódzkiego. Dokument odtwarza historię marynarza.

Druga trasa obejmuje ciekawostki architektoniczne, zdobione korytarze i klatki schodowe oraz najważniejsze pomieszczenia gmachu. Wśród nich znajdują się sale konferencyjne z zachowanymi stuletnimi elementami oraz Gabinet Wojewody z dawnymi meblami. Atrakcją jest także wejście do sejfu byłej hali kasy rządowej przez stuletnie drzwi o grubości 23-centymetrów, których mechanizm nie był nigdy naprawiany. W sejfie przechowywane są urzędowe akta, dawniej znajdowały się tam kartki na żywność oraz kupony loterii „Gryf”.

Podziemia urzędu są trzecią trasą wycieczkową. Zwiedzający zobaczą powstałe w okresie zimnej wojny schrony, urządzenia służące do wentylacji oraz fundamenty wież znajdujące się 14 metrów pod poziomem wejścia do urzędu od strony Wałów Chrobrego. Ciekawostką podziemi jest Szacht do Odry o niewyjaśnionym pochodzeniu. Dokąd prowadzi tunel? Nie wiadomo. W 1997 roku z obawy przed falą powodziową tunel zamurowano. W 2006 chciano wykorzystać podziemia urzędu do położenia w nich światłowodu. W czasie rozkuwania ścian dotarto do takiej, której przebicie okazało się niemożliwe – złamało się na niej 60-centymetrowe wiertło. Tunel może prowadzić do prawobrzeżnej części miasta lub być pozostałością dawnego Fortu Leopolda z XVIII wieku.

Zwiedzanie budynku jest bezpłatne i możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu: 696 03 11 80.
Galeria zdjęć:

sala Maszkaronów
687.6 kB
1024 x 683 pix
Marynarz na wieży Południowej
562.8 kB
1024 x 768 pix
Wieża Meteo
569.1 kB
1024 x 680 pix
Szacht do Odry
738.5 kB
1024 x 768 pix
Sejf
369.2 kB
576 x 768 pix
Klatka paradna
463.8 kB
501 x 756 pix
cofnij do druku na górę