Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Zwiedzanie budynku ZUW - Zwiedzanie gmachu ZUW Szczecin - Atrakcje - Wieże - Marynarz z Wieży Południowej

Marynarz z Wieży Południowej

Niepozorny marynarz był świadkiem wielu historii, a sam także kryje wiele tajemnic.

Mierząca 2,5 metra i ważąca 150 kg postać tak naprawdę nie jest marynarzem, ale kupcem hanzeatyckim. Symbolem nawiązywania do kupieckich tradycji Hansy, z którymi łączył się Szczecin.

Mężczyzna w czapce trzyma w dłoniach maszt, na którym zamocowany jest orzeł. W oryginale był to orzeł pruski, który został usunięty dopiero w 1946 roku.

Podczas usuwania orła pruskiego odkryto, że ledwo trzymał on się masztu. Został ostrzelany z karabinów przez polskich i radzieckich żołnierzy. Na samej figurze była ponad setka śladów po kulach. Po wojnie, w 1947 r. w chorągiewce z blachy miedzianej trzymanej przez marynarza wycięto sylwetkę orła.

Marynarz po raz pierwszy dotknął ziemi w 1976 roku, kiedy figurę trzeba było zdjąć, bo niebezpiecznie się odchylała do pionu. Do ściągnięcia marynarza na ziemię użyto helikoptera. Wciągnięcie figury na wieżę okazało się trudniejsze – marynarza musiano przeciąć na pół, a na szczycie wieży powstała drewniana konstrukcja mająca pomóc w umocowaniu marynarza na miejscu. W głowie marynarza znajduje się specjalny schowek, w którym ukryto dokument stworzony przez Tadeusza Strzelczyka, wieloletniego pracownika Urzędu Wojewódzkiego. Dokument odtwarza historię marynarza.

 

Szczegóły dostępne są w kronice Tadeusza Strzelczyka: http://www.szczecin.uw.gov.pl/_Galleries/ZUWmarynarz/

* Informacje przygotowane i opracowane na podstawie poniższych publikacji
Galeria zdjęć:

Marynarz z Wieży Południowej
488.4 kB
1024 x 768 pix
Marynarz z Wieży Południowej
562.8 kB
1024 x 768 pix
Wieża pod Marynarzem
135.1 kB
1024 x 683 pix
Makieta urzędu. W tle - autor: Maciej Biernawski
57.4 kB
813 x 768 pix
cofnij do druku na górę