Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Centrum prasowe - Aktualności - Do galerii handlowych i sklepów tylko w maseczkach

2021-11-16

Do galerii handlowych i sklepów tylko w maseczkach

Przestrzeganie w sklepach i centrach handlowych obostrzeń związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się pandemii Covid-19 było tematem wideokonferencji wojewody Zbigniewa Boguckiego z zarządzającymi tymi obiektami na terenie województwa zachodniopomorskiego.

wojewoda i uczestnicy wideokonferencji

- Zasady dotyczące obowiązku noszenia maseczek, dezynfekcji rąk i zachowywania dystansu nie zostały zniesione. Nadal obowiązują klientów oraz pracowników sklepów i centrów handlowych – powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki. – Niestety, smutna refleksja jest taka, że osoby, które nie przestrzegają obostrzeń mogą swobodnie poruszać się po obiektach handlowych. W miejscach, w których istnieje największy kontakt, a tym samym ryzyko zarażenia się koronawirusem zasady epidemiczne nie są przestrzegane w ogóle. Dlatego proszę o odpowiedzialność i egzekwowanie obowiązków. Wzrost zakażeń odbije się negatywnie nie tylko na ochronie zdrowia, ale w dalszej perspektywie również na funkcjonowaniu przedsiębiorców – dodał wojewoda.

Uczestniczący w spotkaniu zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Ryszard Gan zapewnił o wsparciu ze strony Policji, szczególnie w przypadkach, kiedy osoby łamiące obostrzenia reagują agresją na próby egzekwowania przepisów – zapewnił zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Ryszard Gan.

Informację o podstawach prawnych do wprowadzania nakazów, w tym zasłaniania ust i nosa, a także kontrolach w sklepach i galeriach handlowych zaprezentowały Edyta Szopa – zastępca zachodniopomorskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego i Renata Opiela – kierownik Oddziału Epidemiologii WSSE (prezentacja w załączeniu). Jednocześnie warto zaznaczyć, że nieprzestrzeganie nakazu zakrywania ust i nosa w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach (w tym w sklepach), zgodnie z art. 46bb ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stanowi uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.


Lista załączników:

Lp.Tytuł załącznikaTypRozmiarZmodyfikowany
1
prezentacja WSSE - centra handlowe - nakazy
format pliku pdf .pdf
444.6 kB
2021-11-16, 14:54:35
cofnij do druku na górę