2021-03-02
Rok 2021
Od 26 lutego można składać oferty w otwartym konkursie nowej edycji wieloletniego programu „Senior +”, w ramach którego samorządy mogą ubiegać się o dotacje na utworzenie lub wsparcie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów. Celem programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W projekcie budżetu na rok 2021 na program zaplanowano 60 mln złotych.
W nowej edycji programu dofinansowane będą jedynie projekty „jednoroczne”, tj. realizowane i zakończone wyłącznie w 2021 roku.
O programie
Wieloletni program „Senior +” skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów „Senior +”.
Placówki tego typu to miejsca, w których osoby starsze nie tylko mogą spędzać czas korzystając z oferty kulturalnej czy zajęć sportowych, ale również mają zapewnione posiłki oraz pomoc w czynnościach dnia codziennego. Kluby „Senior +” działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy.
Dzienne Domy i Kluby „Senior +”
O dofinansowanie ubiegać mogą się gminy, powiaty i samorządy województw. Dotacja może być przeznaczona na utworzenie lub wyposażenie Dziennych Domów i Klubów „Senior +” (moduł 1)
- W przypadku Dziennych Domów dofinansowanie może wynieść maksymalnie 400 tys. złotych
- Na utworzenie klubów dla seniorów można dostać z kolei 200 tys. złotych dotacji
W ten sposób sfinansowane może być nawet 80% całkowitego kosztu realizacji zadania.
Dofinansowana z budżetu państwa może być również bieżąca działalność istniejących już placówek (moduł 2). W tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 50% całkowitego kosztu realizacji zadania.
- Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu „Senior +” można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 400 złotych dofinansowania
- Z kolei utrzymanie jednego miejsca w Klubie „Senior +” może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie
Co ważne, w ramach tego modułu samorządy nie mogą wnioskować o zapewnienie funkcjonowania placówek, które mają zostać dopiero uruchomione w ramach nowej edycji programu.
Uprawnione podmioty:
- moduł 1 - jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego;
- moduł 2 - jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego prowadzące Dzienne Domy i Kluby „Senior +, które zostały utworzone na podstawie zawartych umów dotacyjnych w latach 2015-2020.
Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji we wnioskowanej wysokości.
Zasady i terminy dotyczące składania ofert
Termin składania ofert – od dnia 26 lutego 2021 r. do dnia 24 marca 2021 r.
Składanie ofert w generatorze ofert:
W konkursie ogłoszonym w ramach programu należy złożyć ofertę w wersji elektronicznej wypełnioną w Generatorze Ofert.
Generator Ofert jest dostępny na stronie internetowej https://das.mrips.gov.pl/
Ofertę należy wypełnić, zapisać i złożyć (za pomocą przycisku „złóż ofertę”), w generatorze ofert (GO) do dnia 24 marca 2021 r. do godz. 16.00.
Złożoną w generatorze ofertę, która otrzymała w systemie unikalny numer, należy wydrukować z generatora ofert, podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osoby upoważnione do reprezentowania jednostki samorządu terytorialnego i –kontrasygnowaną przez skarbnika, wraz z wymaganymi załącznikami – przesłać w wersji elektronicznej do właściwego Urzędu Wojewódzkiego.
Oferta musi być opatrzona podpisem zaufanym i wysłana za pośrednictwem platformy ePUAP.
Wymagana dokumentacja:
- prawidłowo i kompletnie wypełniony formularz oferty (wydrukowany z GO), podpisany przez osoby uprawnione do reprezentowania oferenta (wójt/burmistrz/prezydent/starosta oraz skarbnik gminy/powiatu);
- uchwała odpowiednio rady gminy/ rady powiatu/ sejmiku województwa o utworzeniu Dziennego Domu „Senior+” lub uchwała rady gminy/ rady powiatu/ sejmiku województwa o utworzeniu „Klubu Senior+” (obowiązuje w przypadku ofert składanych w module 2);
- w przypadku oferty, w ramach której przewidywana jest inwestycja budowlana (moduł 1), należy dołączyć do oferty program inwestycji w zakresie określonym w § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa (Dz. U. 2010 Nr 238, poz. 1579);
- w przypadku oferty, w ramach której przewidywana jest inwestycja budowlana (w module 1), należy dołączyć do oferty rzut budynku z oznaczeniem pomieszczeń i metrażu oraz dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością;
- kalkulacja kosztów w układzie paragrafowym (obowiązujący wzór formularza umieszczony na stronie ZUW);
- oświadczenie o kwalifikowalności VAT (załącznik nr 5 do ogłoszenia);
- umowa o partnerstwie (załącznik nr 7 do ogłoszenia) w przypadku składania oferty w partnerstwie z podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (obowiązuje wzór formularza umieszczony na stronie ZUW).
Więcej szczegółów znajduje się w Ogłoszeniu oraz w Programie Wieloletnim "SENIOR+" na lata 2021 - 2025 (w załącznikach).
Osobami do kontaktu w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim są :
1. Anita Gonet tel. 91 4 303 229
2. Jacek Araś tel. 91 4 303 489
Przed upływem terminu składania ofert, Departament Polityki Senioralnej udziela stosownych wyjaśnień dotyczących Programu w każdy pn., śr., pt., w godz. 9:00 – 12:00, pod nr tel.: (022) 461 18 47.
Lista załączników: