Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Centrum prasowe - Aktualności - Pierwsze osoby na Pomorzu Zachodnim zaszczepione przeciwko COVID-19

2020-12-27

Pierwsze osoby na Pomorzu Zachodnim zaszczepione przeciwko COVID-19

Dziś rano (27.12.2020) na Pomorzu Zachodnim podano pierwsze dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwsze zaszczepione osoby to personel szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

- Solidarność jest naszym polskim znakiem firmowym. Solidarnie powinniśmy się zaszczepić wszyscy – podkreślał dziś wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki – Dziś rozpoczynamy szczepienia w etapie „O”, czyli personelu medycznego i niemedycznego placówek służby zdrowia, osób które mają codzienny kontakt z osobami chorymi na COVID-19. Niebawem rozpoczną się szczepienia dostępne dla wszystkich obywateli. Jak najwięcej osób powinno się zaszczepić, byśmy przerwali pandemię i wrócili do normalnego życia – do pracy, do szkoły. Pomyślmy o wszystkich osobach starszych, przewlekle chorych, dla których koronawirus jest niezwykle groźny. Zadbanie o nich i przerwanie łańcucha zakażeń to nasza odpowiedzialność, więc apeluję: zaszczepmy się wszyscy.

Pierwsze dawki szczepionki w szpitalu przy ul Arkońskiej przyjęli m.in. lekarze, pielęgniarki, pracownicy administracji. Pierwszą zaszczepioną osobą była prof. Marta Wawrzynowicz- Syczewska, specjalistka ds. chorób zakaźnych i transplantologii klinicznej.
- Jestem szczęśliwa – powiedziała prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska po szczepieniu - Czekałam na to wiele tygodni. To wspaniały triumf nauki nad wirusem. To nadzieja na pokonanie pandemii.

W niedzielę po godzinie 10.30 pierwsza partia szczepionek przeciwko Covid-19 dotarła również do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Na początek, jako szpital węzłowy, szpital otrzymał 75 szczepionek dla personelu.
Pierwszego dnia - w niedzielę - szczepionkę przyjęło 25 osób, kolejne osoby spośród personelu szpitala są szczepione w poniedziałek i wtorek.

SWK rozpoczął szczepienia w niedzielę po godzinie 11. Jako pierwszy zaszczepił się dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Andrzej Kondaszewski. Zaszczepili się również lekarze m. in. z Chirurgii, Kardiologii i Urologii.

Dyrektor Andrzej Kondaszewski, podobnie, jak inne osoby, które w niedzielę przyjęły szczepionkę, przeszedł szczepienie bezboleśnie, nie wystąpiły też u niego żadne skutki uboczne, czy dolegliwości. – Nie czułem bólu podczas podania szczepionki, a teraz – po jej podaniu – czuję się świetnie – komentował dyrektor Andrzej Kondaszewski. – Nie ma się czego bać. Namawiam wszystkich do skorzystania z możliwości zaszczepienia się. Jeżeli chcemy zadbać o siebie, o swoich bliskich i zwalczyć pandemię, a jednocześnie zadbać o pracującą służbę zdrowia, musimy się wszyscy zaszczepić – mówił też dyrektor.

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Informacje o jej przebiegu umieszczane są na bieżąco na stronie gov.pl/szczepimysie Znajdziemy tutaj najświeższe doniesienia, komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień.
Galeria zdjęć:


292.6 kB
1600 x 1200 pix

294.1 kB
1600 x 1200 pix

1410.3 kB
5472 x 3648 pix

178.3 kB
1600 x 1200 pix

148.4 kB
1200 x 1600 pix

1146.8 kB
5472 x 3648 pix
szczepionki w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie
Fot. Szpital Wojewódzki w Koszalinie
5208.6 kB
5184 x 3888 pix
szczepienie dyrektora SW w Koszalinie
Fot. Szpital Wojewódzki w Koszalinie
5379.8 kB
5184 x 3888 pix
cofnij do druku na górę