Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Centrum prasowe - Aktualności - Szpitale tymczasowe – kolejne etapy prac

2020-11-27

Szpitale tymczasowe – kolejne etapy prac

Intensywne prace budowlane trwają w dwóch lokalizacjach szpitala tymczasowego w Szczecinie – w budynku M w Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM oraz w hali Netto Areny.

budowa szpitala tymczasowego w hali Netto Arena w Szczecinie
W hali Netto Arena wykonano połowę prac z obowiązującego wykonawcę harmonogramu, m.in.:
 
 
Na budowę szpitala tymczasowego w budynku Netto Areny rząd przeznaczył kwotę 13 mln zł z VAT - tej kwocie mieści się również przywrócenie pomieszczeń do stanu pierwotnego, po zakończeniu działalności szpitala tymczasowego.
 
W budynku M w szpitalu SPSK 2 również trwają zaawansowane prace budowlane, m.in.:
 
Na budowę szpitala tymczasowego w budynku „M” SPSK2 rząd przeznaczył kwotę 13,9 mln zł z VAT.
 
Wg. planu, prace budowlane mają zakończyć się w połowie grudnia. W obu lokalizacjach miejsca dla pacjentów będą uruchamiane stopniowo (sektorowo), zgodnie z sytuacją epidemiczną województwa i poziomem zajętości miejsc w tradycyjnych szpitalach.
 
- Mam nadzieję, że nie będziemy musieli uruchamiać szpitali tymczasowych - to będzie wyraźny sygnał, że sytuacja epidemiologiczna związane z COVID-19 znacząco się poprawiła. Aktualnie liczba łóżek, jak i personelu dedykowanych pacjentom z koronawirusem wydaje się być wystarczająca – mówi Marcin Sygut, dyrektor SPSK 2 i pełnomocnik wojewody ds. szpitali tymczasowych.
 
Obecnie poziom zajętości łóżek i respiratorów (dane na 26.11.2020) na Pomorzu Zachodnim to:
 
W obu lokalizacjach finalnie przygotowanych będzie 300 łóżek tlenowych oraz 50 miejsc respiratorowych. Trwa nabór kadry do szpitali - za pomocą strony internetowej www.szpitaltymczasowy.szczecin.pl do pracy zgłosiło się już 240 osób, w tym kilkunastu lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów. Zgłaszają się pracownicy szpitala klinicznego nr 2 i personel innych placówek zdrowia. Są wśród nich także - m.in. ratownicy medyczni, technicy elektroradiologii, opiekunowie medyczni.
 
Możliwa będzie dowolna forma zatrudnienia. Istotne jest, by już w formularzu zgłoszeniowym zaznaczyć dyspozycyjność do pracy - wymiar czasu pracy w szpitalach tymczasowych w każdym przypadku będzie ustalany indywidualnie. Bardzo chętnie przyjmowane będą także zgłoszenia w niepełnym wymiarze czasu pracy – np. na dyżury.
 
- Czekamy na przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych i personel pomocniczy – dodaje Marcin Sygut, dyrektor SPSK 2 i pełnomocnik wojewody ds. szpitali tymczasowych - Osoby, które już się zgłosiły podkreślają, że po prostu trzeba pomóc, i że walka z pandemią to nasza wspólna sprawa.  
 
Poniżej materiał zdjęciowy z budowy szpitala tymczasowego na Netto Arenie oraz dwa wykresy obrazujące poziom zajętości łóżek szpitalnych i respiratorów przez pacjentów z COVID-19.
 
Krótki film: 
 
 
Galeria zdjęć:

wykres przedstawiający liczbę łóżek zajętych do łóżek dostępnych w szpitalach przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19

156.3 kB
1019 x 637 pix
wykres przedstawiający liczbę respiratorów zajętych do respiratorów dostępnych w szpitalach przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19

155.5 kB
1017 x 638 pix
budowa szpitala tymczasowego w hali Netto Arena w Szczecinie

251.7 kB
1599 x 1200 pix
budowa szpitala tymczasowego w hali Netto Arena w Szczecinie

239.3 kB
1600 x 1200 pix
budowa szpitala tymczasowego w hali Netto Arena w Szczecinie

242.4 kB
1600 x 898 pix
budowa szpitala tymczasowego w hali Netto Arena w Szczecinie

346.7 kB
1600 x 906 pix
budowa szpitala tymczasowego w hali Netto Arena w Szczecinie

373.7 kB
1600 x 899 pix
cofnij do druku na górę