Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Centrum prasowe - Aktualności - O aktualnej sytuacji epidemicznej na WRDS

2020-10-06

O aktualnej sytuacji epidemicznej na WRDS

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc brał dziś udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Przedstawił informacje dotyczące działań podjętych na Pomorzu Zachodnim w czasie drugiej fali pandemii koronawirusa COVID-19.

wojewoda i dyrektor wydziału Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej
- Strategię walki z pandemią koronawirusem ogłoszona przez Ministra Zdrowia przewiduje zmiany kierunkowe, przy jednoczesnym uwzględnieniu długofalowych konsekwencji wprowadzania obostrzeń – wyjaśniał wojewoda Tomasz Hinc - Strategia jest odpowiedzią na zmianę charakteru epidemii. W okresie jesienno-zimowym będziemy mieli do czynienia z nałożeniem się wielu innych czynników wpływających na stan zdrowia ludności, w tym nałożenia się na siebie COVID-19 i sezonowego wzrostu zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

Wojewoda przedstawił zasady działania 3 poziomów zabezpieczenia szpitalnego na terenie województwa:

Ø 26 szpitali zostało przypisanych do I poziomu (szpitale zobowiązane są do wydzielania łóżek dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19) – łączna liczba łóżek: 58,

Ø 2 szpitale (Wojewódzki w Szczecinie i w Koszalinie) zostały przypisane do II poziomu (szpitale mają wydzielone łóżka do leczenia pacjentów z potwierdzonym COVID-19) – łączna liczba łóżek: 155,

Ø 2 szpitale zostały wyznaczone do udzielania dodatkowych świadczeń zdrowotnych:
- Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie – chirurgia ogólna, neurologia, kardiologia, stacja dializ,
 
- Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ZDROJE” w Szczecinie – ginekologia i położnictwo.

W najbliższym czasie (po podpisaniu umów przez Ministerstwo Zdrowia) dodatkowy sprzęt trafi po zachodniopomorskim placówek opieki zdrowotnej:
 

- Jesteśmy dobrze zaopatrzeni w sprzęt i mamy przećwiczone procedury – mówił wojewoda Tomasz Hinc – Jeśli nastąpiłby wzrost zachorowań będziemy zwiększać liczbę miejsc dla pacjentów koronawirusowych w szpitalach, miejsc kwarantannowych oraz miejsc w izolatoriach. 

Na stronie internetowej ZUW publikujemy informację dotyczącą liczby wolnych i zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19 w specjalnie utworzonej zakładce.

Codziennie informujemy również o liczbie nowych zachorowań w mediach społecznościowych ZUW: na FB i TT publikując aktualne grafiki ze statystyką.

 


cofnij do druku na górę