Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Centrum prasowe - Aktualności - Defender Europe-20

2019-12-03

Defender Europe-20

Generał Dywizji Joe Jarrard, zastępca dowódcy wojsk USA w Europie, spotkał się wczoraj z wojewodą zachodniopomorskim Tomaszem Hincem. Tematem rozmowy były zaplanowane na przyszły rok ćwiczenia „Defender-20”, które odbędą się m.in. na terenie Pomorza Zachodniego. To oznacza wyzwania operacyjne, logistyczne oraz wymaga wsparcia państwa gospodarza. US Army planuje przemieścić do Europy na ćwiczenie „Defender-Europe-20” blisko 40 tys. żołnierzy. To największa taka operacja od 25 lat.

wojewoda wita się z generałem dywizji Joe Jarrardem, zastępcą dowódcy wojsk USA w Europie

Ćwiczenia wojsk „Defender Europe-20”, pozwolą sprawdzić i udoskonalić możliwości wsparcia obrony Europy przez duże jednostki sił amerykańskich. W połączonych manewrach weźmie udział łącznie 37 tys. żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, państw sojuszniczych i partnerskich. Scenariusz manewrów obejmuje przerzut aż 20 tys. żołnierzy do Europy z USA, W czasie manewrów Niemcy będą pełnić rolę centrum logistycznego. Ćwiczenie odbędzie się w okresie kwiecień-maj 2020 roku. Przemieszczenie wojsk rozpocznie się już w lutym. W manewrach będzie uczestniczyć dowództwo dywizji US Army, trzy brygady pancerne US Army, brygada artylerii US Army, a także jednostki sił powietrznych i piechoty morskiej USA. Część sprzętu zostanie przemieszczona z USA, a część jednostek wykorzysta wyposażenie składowane w Europie w ramach Army Prepositioned Stock (APS).

W ćwiczeniach udział weźmie szesnaście państw NATO: Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Stany Zjednoczone, Węgry, Wielka Brytania i Włochy oraz dwa państwa partnerskie: Finlandia i Gruzja.

 


cofnij do druku na górę