Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Centrum prasowe - Aktualności - Wygodniej w podróż ze Szczecina Głównego

2017-11-14

Wygodniej w podróż ze Szczecina Głównego

Jeszcze lepiej przygotowana do obsługi pasażerów, bardziej funkcjonalna i całkowicie pozbawiona barier architektonicznych – taka będzie stacja Szczecin Główny w 2019 r. Dzisiaj PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na wykonanie robót ostatniego etapu modernizacji stacji. Za prawie 57,5 mln zł netto poprawiona zostanie obsługa pasażerów.

na pierwszym planie cztery osoby podpisujące umowę przy okrągłym stoliku, w głębi uczestnicy spotkania - od lewej członek zarządu PKP Arnold Bresch, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, wojewoda Krzysztof Kozłowski, poseł Krzysztof Zaremba, wiceprezydent Szczecina Marcin Pawlicki

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę stacji Szczecin Główny. Jest to ostatni etap modernizacji stacji. W zeszłym roku zakończyła się przebudowa budynku dworca oraz peronów nr 1 i 4. Wybudowano nową kładkę dla pieszych, łączącą ul. Owocową z dworcem.

- Dworzec nie ma barw partyjnych – ma służyć wszystkim mieszkańcom Szczecina i regionu – podkreślił wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

- Modernizacja stacji Szczecin Główny to ważna inwestycja dla wszystkich mieszkańców miasta i turystów korzystających z kolei. Komfortowe perony i lepsza dostępność dla osób o ograniczonej mobilności z pewnością będą zachęcały do podróżowania koleją w regionie oraz na trasach dalekobieżnych, m.in. w kierunku Poznania, Warszawy czy Berlina - mówi Krzysztof Kozłowski, wojewoda zachodniopomorski.

- Coraz więcej stacji i przystanków jest modernizowanych. Jest to jedno z założeń realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Krajowego Programu Kolejowego. Zmienia się nie tylko Szczecin Główny, ale także Gdańsk Główny, Kutno, czy Łowicz. Przebudowane stacje umożliwiają lepszą komunikację i zwiększają dostępność do kolei – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu, Dyrektor do spraw Realizacji Inwestycji w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A.

 

Szczecin Główny w pełni komfortowy

Wyższy komfort obsługi pasażerów zapewnią nowe wiaty na całej długości trzech peronów. Perony nr 2 i 3, które dotychczas nie przeszły zmian, zostaną całkowicie przebudowane. Będą miały antypoślizgową nawierzchnię oraz ścieżki naprowadzające, ułatwiające osobom niewidomym i niedowidzącym poruszanie się. Pojawią się nowe ławki, zegary i tablice informacyjne.

Stacja zyska system dynamicznej informacji pasażerskiej, czytelne oznakowanie oraz nowe funkcjonalne oświetlenie. W wygodnym dotarciu na perony pomogą podróżnym windy z których będą mogły skorzystać także osoby z rowerem czy wózkiem. Większe bezpieczeństwo zapewni nowoczesny system monitoringu.

PLK wyremontują także istniejącą na stacji kładkę łączącą perony. Zostanie ona zadaszona, a wyposażenie jej w windy ułatwi podróżnym dostęp na perony. Nad peronem nr 3 powstanie przejście, które połączy starą kładkę z nową – wybudowaną w ramach modernizacji budynku dworca.

Mieszkańcy i turyści w 2019 r. będą korzystać ze stacji całkowicie pozbawionej barier dla osób o ograniczonej mobilności. Rozpoczęcie robót ostatniego etapu zaplanowano na przełom listopada i grudnia 2017 r. a zakończenie na 2019 r.

Inwestycja w Szczecinie jest realizowana w ramach projektu „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap I Szczecin Główny”. Jej koszt to prawie 57,5 mln zł netto, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi około 49 mln zł, tj. 85% środków. Wykonawcą robót jest konsorcjum fimy PORR S.A.
 


informacje o artykulewersje artykułu
pozycja wytworzona dnia: 2017-11-14 o godzinie: 11:44:27 przez użytkownika Piotr Pieleszek
ostatnia modyfikacja treści wykonana dnia: 2017-11-14 o godzinie: 11:45:50 przez użytkownika Piotr Pieleszek
publikacja treści wykonana dnia: 2017-11-14 o godzinie: 12:06:17 przez użytkownika Piotr Pieleszek
licznik odwiedzin: pozycję odwiedzono 738 razy.
historia wersji:
2017-11-14, 11:45:50 - Piotr Pieleszek
2017-11-14, 11:44:27 - Piotr Pieleszek

Lista załączników:

Lp.Tytuł załącznikaTypRozmiarZmodyfikowany
1
Prezentacja dotycząca projektu
format pliku ppt .ppt
2079 kB
2017-11-14, 12:32:50


Galeria zdjęć:

na pierwszym planie cztery osoby podpisujące umowę przy okrągłym stoliku, w głębi uczestnicy spotkania - od lewej członek zarządu PKP Arnold Bresch, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, wojewoda Krzysztof Kozłowski, poseł Krzysztof Zaremba, wiceprezydent Szczecina Marcin Pawlicki

425.7 kB
1280 x 853 pix
wspólne zdjęcie wszystkich uczestników spotkania

481.8 kB
1280 x 853 pix
cofnij do druku na górę