ZUW Szczecin. 140 mln euro na połączenia kolejowe
Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Dla przedsiębiorców - Zainwestuj w Zachodniopomorskie - 140 mln euro na połączenia kolejowe

140 mln euro na połączenia kolejowe

Uroczyste podpisanie umowy „Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu” odbyło się 4 lipca z udziałem wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego, posła Artura Szałabawki, wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorza Witkowskiego, wojewody Krzysztofa Kozłowskiego, wiceprezydenta Szczecina Marcina Pawlickiego i prezesa Portów Szczecin-Świnoujście Dariusza Słaboszewskiego.

Projekt o wartości ponad 141 mln euro uzyskał dofinansowanie ze środków Programu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility - CEF) w wysokości prawie 120 mln euro. Obejmuje modernizację infrastruktury kolejowej w obrębie stacji Świnoujście i stacji Szczecin Port Centralny oraz odcinków, z grupy terminala kontenerowego Ostrów Grabowski.- Ta inwestycja jest kamieniem milowym – kolejnym krokiem dzięki któremu będziemy mogli zwiększyć wolumen przeładunków w naszych portach na Pomorzu Zachodnim – zaznaczył witając uczestników uroczystości wojewoda Krzysztof Kozłowski.

- Nie traktujemy Pomorza Zachodniego, jako jakiegoś specjalnego punktu na mapie, tylko patrzymy na rozwój kraju przez pryzmat interesów całej naszej gospodarki narodowej. Dowodem jest ta inwestycja, która jest jednym z elementów wpisujących się w korytarze transportowe na południe Europy - powiedział wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

Głównymi celami inwestycji jest likwidacja wąskich gardeł, zwiększenie przepustowości linii kolejowych, skrócenie czasu transportu ładunków, a także zapewnienie jak najwyższej punktualności realizowanych kolejowych połączeń towarowych.

- Dzisiejszy projekt ma służyć gospodarce. Kolejne podpisywane umowy zapełniają lukę rozwojową, która w tym województwie występowała. Tylko z Programu Infrastruktura i Środowisko zapewniono finansowanie dla 53 projekty. Ich wartość to w sumie 2,5 mld zł, z czego 1,7 mld zł stanowią fundusze UE. Do tego dochodzą pieniądze z Instrumentu Łącząc Europę, z którego pochodzi współfinansowanie dla inwestycji z zawartą dziś umową. Oprócz poprawy dostępu lądowego - drogowego i kolejowego, razem z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pracujemy nad udrożnieniem szlaków wodnych – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. - W sumie w regionie mamy 54 projekty dofinansowane z POIiŚ i CEF na kwotę 5,5 mld zł – poinformował Jerzy Kwieciński.

Dzięki inwestycji nastąpi znaczący wzrost jakości oferowanych przez porty usług oraz podniesienie konkurencyjności Zespołu Portowego Szczecin i Świnoujście na rynku usług morskich.

- To bardzo dobry dzień dla naszej gospodarki morskiej. O sile ekonomicznej państw świadczy ich dostępność do szlaków komunikacyjnych, do wymiany handlowej i towarowej. Posiadanie dostępu do morza daje nam wielkie możliwości, a każda złotówka zainwestowana w gospodarkę morską przynosi plon stukrotny – powiedział wiceminister Grzegorz Witkowski.

Umowę popisali: dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel i członek zarządu, dyrektor ds. rozwoju i przygotowania inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Włodzimierz Żmuda.

Zakres projektu w porcie w Szczecinie obejmuje:
 
Zakres projektu w porcie w Świnoujściu obejmuje:

informacje o artykulewersje artykułu
pozycja wytworzona dnia: 2017-07-18 o godzinie: 08:31:19 przez użytkownika Piotr Pieleszek
ostatnia modyfikacja treści wykonana dnia: 2017-07-18 o godzinie: 08:34:08 przez użytkownika Piotr Pieleszek
publikacja treści wykonana dnia: 2017-07-18 o godzinie: 08:34:08 przez użytkownika Piotr Pieleszek
licznik odwiedzin: pozycję odwiedzono 385 razy.
historia wersji:
2017-07-18, 08:34:08 - Piotr Pieleszek
2017-07-18, 08:33:25 - Piotr Pieleszek
2017-07-18, 08:31:29 - Piotr Pieleszek
2017-07-18, 08:31:19 - Piotr Pieleszek
cofnij do druku na górę