Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Centrum prasowe - Aktualności - Prace nad tunelem w Świnoujściu ruszają

2016-04-15

Prace nad tunelem w Świnoujściu ruszają

Wojewoda Piotr Jania spotkał się wczoraj w Szczecinie i Świnoujściu z marszałkiem Sejmu Joachimem Brudzińskim, ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem, wiceministrem infrastruktury i budownictwa Jerzym Szmitem, oraz p.o. generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Jackiem Bojarowiczem w sprawie najważniejszych inwestycji dla regionu Pomorza Zachodniego.

wspólne zdjęcie m.in. wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzńskiego, ministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita, wojewody Piotra Jani i prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkieiwicza po podpisaniu aneksu do porozumienia

- Tunel między Wolinem a Uznam powstanie – zapewnił podczas wizyty w Świnoujściu minister Adamczyk – Przystępujemy do pierwszego etapu: ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy, który będzie prowadził szczeciński oddział GDDKiA.

Tunel pod Świną ma być zbudowany w ramach drogi krajowej nr 93, a sfinansowany w ramach funduszy unijnych oraz wkładu własnego miasta Świnoujście.  Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Prezydent Świnoujścia podpisali wczoraj (14 kwietnia) aneks do porozumienia w sprawie budowy tunelu pod Świną, łączącego wyspy Uznam i Wolin. 

 - Budowa staje się faktem, tak jak obiecałem – mówił wojewoda Piotr Jania – I choć termin graniczny dla tej inwestycji szacowany jest na 2022 rok, wierzę, że uda się go zakończyć do 2019 roku.

Więcej informacji na temat inwestycji znajduje się na stronie resortu infrastruktury.

 

Wojewoda wraz z marszałkiem i ministrem odwiedzili także gazoport w Świnoujściu.

- Inwestor złożył w ZUW wniosek o pozwolenie na użytkowanie – mówił wojewoda – Planujemy do końca miesiąca wydać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, którą poprzedzi kontrola inwestycji przeprowadzona przez pracowników ZUW.

Wojewoda, marszałek i minister podczas wizyty w Zachodniopomorskiem spotkali się również z Piotrem Krzystkiem, prezydentem Szczecina. Spotkanie poświęcone było możliwościom budowy zachodniej obwodnicy Szczecina i sposobom finansowania tej inwestycji.

- Jest zgoda rządu na tę inwestycję, bo zachodnie obejście Szczecina to żywotna sprawa dla rozwoju naszego miasta – uważa wojewoda Piotr Jania – Teraz jest czas na spotkania w gronie fachowców i znalezienie sposobu na finansowanie tej inwestycji. Wierzę, że do końca roku wypracujemy konkretne rozwiązania, które pozwolą ruszyć  z budową. Kluczową dla rządu inwestycją jest także rozbudowa drogi S3 od Świnoujścia do granicy z Czechami. To podstawa, jeśli mówimy o rozwoju portów w Szczecinie i Świnoujściu i będę cały czas zabiegał o budowę tej drogi. 
Galeria zdjęć:

wspólne zdjęcie m.in. wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzńskiego, ministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita, wojewody Piotra Jani i prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkieiwicza po podpisaniu aneksu do porozumienia

32.7 kB
400 x 300 pix
cofnij do druku na górę