Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Centrum prasowe - Aktualności - Ratownictwo medyczne z mechanicznym wspomaganiem

2015-12-21

Ratownictwo medyczne z mechanicznym wspomaganiem

Województwo zachodniopomorskie jako pierwsze w Polsce rozpoczęło dziś realizację pilotażowego programu wykorzystania urządzeń do mechanicznego ucisku klatki piersiowej. W urządzenia wspomagające resuscytację wyposażono 73 karetki pogotowia ratunkowego.

fantom z założonym mechanicznym uciskaczem klatki piersiowej, obok ratownik medyczny

Dzięki urządzeniom prowadzącym uciskanie klatki piersiowej możliwe jest zwiększenie przeżywalności pacjentów z odwracalnymi przyczynami nagłego zatrzymania krążenia przed znalezieniem się w szpitalu.

Urządzenia do mechanicznego ucisku znalazły się we wszystkich zespołach ratownictwa medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Do programu przystąpiły również pracownie hemodynamiki oraz oddziały anestezjologii szczecińskich szpitali - SPSK Nr 2 PUM w Szczecinie i SPWSZ przy ul. Arkońskiej.

Pilotażowy program ma trwać przez rok. W tym czasie urządzenia mają pomóc w zaopatrzeniu 50 pacjentów. W przypadku pozytywnych wyników pilotażu program zostanie wdrożony na stałe.

Spotkania na temat wprowadzenia programu, w których uczestniczyli konsultanci wojewódzcy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologii, medycyny ratunkowej, a także szefowie szpitali, klinik i oddziałów oraz WSPR koordynował Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie.
Galeria zdjęć:

fantom z założonym mechanicznym uciskaczem klatki piersiowej, obok ratownik medyczny

39.2 kB
400 x 300 pix
cofnij do druku na górę