ZUW Szczecin. Przewodnicy o wycieczkach po Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim
Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Zwiedzanie budynku ZUW - Zwiedzanie gmachu ZUW Szczecin - Wywiady - Przewodnicy o wycieczkach po Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim

Przewodnicy o wycieczkach po Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim

Od 2011 stuletni gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego dostępny jest dla zwiedzających. Uczestnicy wycieczek wchodzą na wieże, schodzą do podziemi oraz oglądają najważniejsze sale i ciekawostki architektoniczne budynku.

Zwiedzanie budynku jest bezpłatne i możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu: 91 4303 579. 

 

Do tej pory gmach odwiedziło ponad 13 tysięcy osób. Po budynku oprowadzają przeszkoleni pracownicy ZUW. Nasi przewodnicy opowiadają o swoich wrażeniach.

 

 

Aleksandra Zając, starszy inspektor w Wydziale Finansów i Budżetu ZUW – oprowadziła najwięcej wycieczek:

Nie jestem człowiekiem, któremu łatwo przychodzą wystąpienia publiczne. Najtrudniejsze były początki, gdy paraliżowała mnie ogromna trema! Z czasem udało mi się ją pokonać. Choć oprowadziłam już 85 wycieczek, zwiedzanie budynku Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego nadal jest dla mnie fascynującym zajęciem. Każda wycieczka jest inna. Oprowadzanie kolejnych grup jest jak opowiadanie dzieciom nowej bajki na dobranoc. Bardzo lubię patrzeć na ludzi, gdy są szczerze zdziwieni, kiedy odkrywam przed nimi ciekawostki naszego gmachu. Poza tym, co jakiś czas my – przewodnicy, jesteśmy świadkami znajdowania starych dokumentów. Przykładem jest choćby mapa Szczecina sprzed wojny w języku niemieckim leżąca gdzieś na dnie szafy w jednym z wydziałów ZUW. 

 

 

Anna Podgórna, starszy inspektor w Wydziale Nadzoru i Kontroli ZUW – oprowadza m.in. grupy niesłyszących w języku migowym:

Szczególnie zapadły mi w pamięć wycieczki organizowane dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących w ramach Ogólnopolskich Konkursów Wiedzy Historycznej i Udzielania Pierwszej Pomocy. W dorosłym życiu osoby niesłyszące potrzebę uzyskania pomocy w jakichkolwiek urzędach uznają za najbardziej dla nich stresującą. Przy okazji tej wycieczki chciałam oswoić ten lęk i wzbudzić pozytywne skojarzenia u tych młodych zwiedzających. Niezwykle emocjonująca była także grupa osób głuchoniewidomych będącymi podopiecznymi Towarzystwa Pomocy Osobom Głuchoniewidomym, gdzie ze względu na sprzężone niepełnosprawności, poznawaliśmy urząd również dotykiem.


 

Karol Śmist, inspektor wojewódzki w Wojewódzkiej Inspekcji Geodezyjnej i Kartograficznej, oprowadza głównie szkoły, brał udział w grach fabularnych w ZUW:

Muszę przyznać, że do pierwszej gry fabularnej podchodziłem z dużym niepokojem. Zastanawiałem się, czy poradzę sobie z grupką małych dzieci. Szybko okazało się, że uczestnicy, którzy musieli pomóc kosmitom w ZUW, natychmiast się zintegrowali dzięki wspólnej misji. Nasza grupa nosiła nazwę drużyny Gryfa. Jedna z dziewczynek przekształciła tę nazwę i kazała na siebie mówić „Grifi”. Kilka miesięcy później, podczas tradycyjnego oprowadzania wycieczki szkolnej po gmachu urzędu, podeszła do mnie ta sama dziewczynka i zapytała: „Pamięta mnie pan? Jestem Grifi”. Dzieci są niezwykłe i potrafią zaskakiwać. Z nietypowych pytań pamiętam jedno – co jedzą urzędnicy? Odpowiedziałem z pełną powagą, że zazwyczaj akta spraw, ale jak są bardzo głodni, zdarza się, że interesantów również. Całe szczęście, że mali zwiedzający poznali się na dowcipie.


 

Kamilla Hołody, starszy inspektor wojewódzki w Wydziale Infrastruktury i Rolnictwa ZUW, oprowadza m.in. grupy niemieckojęzyczne:

Oprowadzanie obcokrajowców jest interesujące dla przewodnika, ponieważ pozwala na zapoznanie się z niekiedy odmiennym punktem widzenia na historię Szczecina. Najczęściej mam styczność z grupami z Niemiec. Starsze pokolenie jest zachwycone dbałością o stan budynku, zachowanymi detalami i wyposażeniem. Przychodzą tutaj również przedwojenni mieszkańcy miasta i okolic, którym wizyta w budynku przywołuje odległe wspomnienia z dzieciństwa. W ramach współpracy zachodniopomorskich szkół z zagranicą, ZUW odwiedzają polsko-niemieckie grupy młodzieży. Młodzi Niemcy są często zaskoczeni faktem, że sto lat temu w Szczecinie mówiono w ich ojczystym języku.


 

Marcin Kubiak, starszy inspektor wojewódzki w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami ZUW, oprowadza głównie grupy dorosłych:

Każda grupa miała swoją specyfikę i każdą wspominam bardzo dobrze, niewątpliwie jednak zapadają w pamięci te najbardziej wymagające, jak choćby składające się z pracowników Książnicy Pomorskiej czy Muzeum Narodowego w Szczecinie. To osoby, które specjalizują się w historii naszego regionu, od których tak naprawdę to my – przewodnicy możemy się wiele nauczyć. Dla większości zwiedzających niewątpliwie największą atrakcją w ZUW jest gabinet wojewody oraz wieża z tarasem widokowym. Wiele osób interesuje się również architekturą budynku. Oprowadzanie wycieczek pozwala docenić mi, jak wielkim szczęściem jest możliwość pracy w tak pięknym gmachu.

 

 

Iwona Jasińska, starszy inspektor wojewódzki w Wydziale Certyfikacji i Funduszy Europejskich, oprowadza wycieczki dopiero od kilku miesięcy:

Najtrudniejszym momentem była dla mnie pierwsza wycieczka. Szkolenia oraz zwiedzanie z bardziej doświadczonymi kolegami i koleżankami z urzędu pomogły mi w zdobyciu cennego doświadczenia. Nadal czuję, że to dopiero początek mojej drogi. Jednak gdy widzę pod jakim wrażeniem są zwiedzający, mam dużą satysfakcję. Zwiedzanie ZUW to niebanalna lekcja historii. Można poznać urząd z zupełnie innej strony. Dla mnie to ogromy zamek posiadający nie tylko piękną i malowniczą fasadę, ale zachwycający również architekturą wewnątrz. Sale, wieże i podziemia skrywają w sobie wiele sekretów z różnych momentów ponad stuletniej historii tego budynku.


 

Anna Majewska, starszy inspektor w Wydziale Finansów i Budżetu ZUW, oprowadza m.in. grupy anglojęzyczne:

Zwiedzający z grup obcojęzycznych są zazwyczaj pod ogromnym wrażeniem architektury i dekoracyjności gmachu. Niezwykle interesuje ich historia budynku, połączona z historią samego Szczecina. Zadają również wiele pytań na temat funkcjonowania polskiej administracji a zwłaszcza rozróżnienia administracji rządowej i samorządowej. I tu pojawiają się wyzwania. Język angielski najczęściej nie jest językiem ojczystym uczestników i nie zawsze rozumieją oni specjalistyczne słownictwo związane z architekturą czy administracją. Pamiętam wycieczkę, podczas której wspólnie tworzyliśmy definicję słowa „światłowód” – zarówno ja, jak i zwiedzający musieliśmy wykazać się dużą kreatywnością, żeby wszyscy zrozumieli, co faktycznie miało znajdować się w podziemiach urzędu.

 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.informacje o artykulewersje artykułu
pozycja wytworzona dnia: 2013-11-26 o godzinie: 15:27:52 przez użytkownika Magdalena Walendowska
ostatnia modyfikacja treści wykonana dnia: 2015-10-20 o godzinie: 13:39:30 przez użytkownika Piotr Pieleszek
publikacja treści wykonana dnia: 2015-10-20 o godzinie: 13:39:30 przez użytkownika Piotr Pieleszek
licznik odwiedzin: pozycję odwiedzono 3872 razy.
historia wersji:
2015-10-20, 13:39:30 - Piotr Pieleszek
2015-06-22, 14:37:31 - Piotr Pieleszek
2015-06-22, 14:35:04 - Piotr Pieleszek
2015-06-22, 14:34:32 - Piotr Pieleszek
2015-06-22, 14:32:40 - Piotr Pieleszek
2015-06-22, 14:31:44 - Piotr Pieleszek
2015-06-22, 14:31:19 - Piotr Pieleszek
2015-06-22, 14:31:07 - Piotr Pieleszek
2013-11-26, 15:27:52 - Magdalena Walendowska
cofnij do druku na górę